Jag skaffade mitt livs första basförstärkare nyligen, en EBS session 60 efter rekommendation från en bekant basist.
Förutom bas har jag också testat min akustiska gitarr (med mic i lådan) genom förstärkaren, nåt som ska funka hyfsat enligt tillverkaren. Det gör det också, men jag undrar om det är normalt att det hörs ett rätt tydligt brummande när den akustiska gitarren är inkopplad. Inte så att det överröstar spelandet, men ändå.
Förstärkaren har en knapp för Gnd Lift (=ground lift, väl?). Vad har den knappen för funktion? Jag har testat att trycka in den i olika situationer men aldrig hört nån skillnad i ljud (eller, för den delen, surret från t.ex. den akustiska).
Som en tillägsfråga: Det var sista exemplaret de hade av förstärkaren i affären, så jag fick inte den i en originalförpacking (jag fick exet som stod på butiksgolvet). Borde det ha kommit med nåt annat än själva förstärkaren?