2010-12-06, 15:24
  #1
Medlem
IvanDFs avatar
För ungefär sex veckor sedan klev jag på testo e. Jag har passerat 40 år och betraktar mig inte som en nybörjare när det kommer till kost och träning men däremot på ASS. Jag har under ca ett års tid varit en flitig läsare här på Forumet och har fått mycket tips och hjälp (ni vet vilka ni är – tack!). Jag hoppas att den här rapporten kan vara till hjälp för andra i samma ålder och med samma målsättning som jag själv.

Jag har styrketränat i 15 års tid. Har en kampsportsbakgrund som sträcker sig länge än min tid bland stänger och hantlar. Nu senast tillhörde jag landets absoluta toppskikt i ett närstridssystem. Tyvärr förstörde jag två diskar under ett pass och har haft rejäla smärtor de senaste två åren. Lyckades dessutom trasa sönder ett knä nu i höstas. Så just nu skyndar jag långsamt och bygger successivt uppe leder och ligament samt rehabtränar benen (irriterande men bara att gilla läget). Men det är fan så svårt att inte lyfta riktigt svintungt när man väl står där bland viktplattorna. Men det sista jag önskar mig nu är en krånglande axel eller armbågsled. Av samma anledning; låt mig återkomma med stats, ok?

Jag har inga kurer bakom mig så när som på att jag har kört tillväxt under 15 veckor. I mitt fall är det inte en pallplats på Lucia som hägrar utan allmänt välmående och bättre form. För resten av livet. Så där killar som Heavy hoppar på Expresståget har jag snarare valt Spårvagnen;-)

Jag började med 250e10d och har gradvis trappat upp för att nu ligga på 250e7d. Jag gjorde ett medvetet val att inte fronta utan skyndar långsamt. Jag kör just nu med Sharklab men kommer snart att gå över till Galenika. Min grundtanke var att om Testo är så bra som det sägs så kommer jag inte kliva av. och då infinner sig direkt frågan: - Är det så bra?

- Har Pinnochio en pitt av trä? 

Och apropå pitten så var det bland det första som jag märkte en skillnad på. Fan, det räcker med att gå i lite motvind så står han i givakt. Och då snackar vi modell järnspett. Underbart!

Känner mig starkare och piggare. Efter ca 3 veckor började jag märka en skillnad också på gymet. Framför allt kan jag mata på fler set och reps utan att kraften tryter på samma sätt som tidigare, utan prepp. En känsla av verkligen kunna piska på i full fart. Jag är medvetet om att det inte är några jättemängder jag ligger på. Men jag upplever helt klart en skillnad. Har fått en annan krigarinstinkt på både gymet men också innan och efter. En del av effekten är säkert placebo. Men det skiter jag i eftersom det aldrig har varit så här kul att träna!

För två veckor sedan sammanföll två roliga saker. Jag började själv se skillnad i spegeln, framför allt i form av bättre tryck i bröst och axlar. Samtidigt började jag få komplimanger i stil med ”Men jävlar vad deffad du ser ut!” och ”Vad bitig du ser ut!”. Tror i och för sig att resultaten så här långt egentligen är tämligen marginella. Istället handlar det om självkänsla och därmed säkert också bättre hållning. Men igen: Det skiter jag i för kul är det!

Kör fyra dagar i veckan med denna split för tillfället:

1) Bröst/triceps
2) Rygg/biceps
3) Vila
4) Ben och mage
5) Axlar
6) Vila
7) Vila


Jag är 185 cm och vikten ligger just nu på 102 kg. Släpar fortfarande på ett par kilo övervikt men sakta men säkert håller jag på att vinna kriget mot fläsket. Sedan mitten av augusti så har jag nästen helt dragit ner på alkohol och annat skräp. Jag har legat på ett kaloriunderskott i 12 veckor där jag sett till att få i mig minst 200 gram protein per dag och ca 70 gram fett från bra källor. Mängden kolhydrater har jag använt för att gasa/bromsa viktnedgången. Kolisarna har främst kommit från grönsaker, baljväxter, råris och bulgur. Tillskott i form av multivitamin, kreatin, BCAA och Omega 3.

Men nu läste jag ett skönt inlägg här (minns inte vilken tråd) där någon skrev ”Vinter är Fatman-time”. Haha, sån klockren kommentar. Så nu ska jag istället lägga mig på ett kaloriöverskott fram till april. Där och då drar jag igång en deff för att vara i form till midsommar. Jag räknar kallt med att vara i mina bästa form på bra många år nästa sommar.

Såja, då kör vi!!

Ps. För- och efterbilder kommer upp i maj/juni!
Ds.
Citera
2010-12-06, 15:42
  #2
Medlem
Wahlberg999s avatar
Härligt, detta kommer nog höjja din livsglädje rejält

KRIGA PÅ!
Citera
2010-12-06, 15:47
  #3
Medlem
IvanDFs avatar
Wahlberg!

Tack för det - Du är en av dem som jag faktiskt hoppades skulle kommentera!
Citera
2010-12-06, 16:41
  #4
Medlem
manhofs avatar
Kommer också att följa denna, uppdatera flitigt! Har planer på att introducera lågdos testo för min käre far, så ska bli nyttigt att se hur du reagerar! Kör hårt!
Citera
2010-12-06, 16:54
  #5
Medlem
Gibsones avatar
Kör på lycka till!
Citera
2010-12-06, 17:02
  #6
Medlem
Heavyassloadeds avatar
Tja!

Jättekul att du ska dra en rapport.... med tanke på din ålder är den ännu mer intressant. Ska bli spännande att se hur du upplever testot. Både på bra och dåligt. Du börjar din bana helt rätt. Du kör försiktigt och lyssnar på vad folk har för erfarenheter, sen skapar din väg. Jag tror du kommer få en fantastisk tid framför dig.

Att du sedan ska gå över till Galenika är ett beslut som ja kan säga kommer gynna ditt välmående enormt. Är man seriös och ska hålla på mycket och länge så finns det inga genvägar. Dom bästa grejerna är enda alternativet!!!

Att du började din karriär med gh är rätt coolt.. hahaha.. inte vanligt direkt. Man brukar normalt sett börja med ryssar, sen gå över till testo o deca.. tror dom flesta känner igen så där. Sen gh...

Har du skaffat barn redan? Kan bli rätt krångligt annars om du ska ösa nu några år, såvida du inte tror på den där historien om storken


Jag önskar dig all lycka till och det ska bli kul att se dina resultat.

mvh

Heavy


ps. expresståget hoppas ja inte kliva på mer.... -hoppas på viggen nästa gång ds
Citera
2010-12-06, 17:51
  #7
Medlem
bob_lars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heavyassloaded
ps. expresståget hoppas ja inte kliva på mer.... -hoppas på viggen nästa gång ds

heavy du är för skön =)

Ont: Lycka till med testot, du lär inte bli missnöjd och du lär bli ännu nöjdare med galenika! Kommer själv köra testo4life, är väl lite på expresståget just nu men det är fint det oxå =)

mvh
Citera
2010-12-06, 18:11
  #8
Medlem
Har sagts tidigare här på brädan:

Fyll dagarna med liv istället för livet med dagar.

Lycka till!
Citera
2010-12-06, 21:54
  #9
Medlem
FuckedUp2k9s avatar
Roligt med en kurrapport med en äldre herre! Ska bli väldigt intressant att se hur du reagerar. Har även jag liknade planer som manhof.
Citera
2010-12-06, 22:44
  #10
Medlem
IvanDFs avatar
Rent ut sagt: Tack som f*n alla!

Jag ska skriva/svara mer utförligt i morgon när jag sitter vid datorn.

Igen: Tack!!
Citera
2010-12-06, 22:50
  #11
Medlem
Mr-zippos avatar
Riktigt kul se att de redan börjar hända grejer
krigarn e de första man märker hsn ställer sig bara man ser en nippel på avstånd

se till uppdatera flitigt!

Cheers mate
Citera
2010-12-07, 10:30
  #12
Medlem
IvanDFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av manhof
Kommer också att följa denna, uppdatera flitigt! Har planer på att introducera lågdos testo för min käre far, så ska bli nyttigt att se hur du reagerar! Kör hårt!


Tack!

Här skola flitens lampa lysa. Så och i gymet. Så här långt har jag snudd på uteslutande lovord (ska ta upp positivt och negativt när jag svarar på Heavys kommentar) så tveklöst tror jag att din pappa skulle må minst lika bra som jag!

Förresten, lånade din benämning på kvinnor här om dagen. Den drog ner en hel del skratt, hehe.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in