Citat:
Ursprungligen postat av sang-real
Det har inget med saken att göra. Haverikommissionen utreder även tillbud och inte bara haverier.
Från deras hemsida som svar på FAQ när utreder vi?
Ett tillbud till en olycka ska undersökas om
det har inneburit allvarlig fara för en olycka,
det tyder på väsentliga fel hos luftfartyget, eller
det tyder på andra väsentliga brister i säkerhetshänseende.
Det innebär att en 39 som kanat av banan i Vidsel och kvaddats med 99% sannolikhet skulle ha utretts av SHK eftersom det är otroligt att inte något av de tre kategorierna eventuellt skulle ha uppfyllts. Det räcker med en misstanke för att en undersökning ska inledas.
Citat:
Ursprungligen postat av Transportstyrelsen
Ett haveri kan kortfattat beskrivas som en händelse med ett luftfartyg då en person eller luftfartyget skadas, eller då tredje man, d.v.s. någon på marken, skadas. Luftfartyget ska ha använts i avsikt att flyga. Den fullständiga definitionen är lång och återfinns i Rådets direktiv 94/56/EG, välj länk i högermenyn.
Där står i klarspråk att om luftfartyget skadas så klassas det som ett haveri. MEN luftfartyget ska ha används i avsikt att flyga. Om de t.ex. endast skulle genomföra motoruppkörning/taxa på basen, så BEHÖVER inte en haveriutredning göras, men det är mycket möjligt att man ändå skulle göra det.
Finns t.ex. ingen rapport på 39an som slog runt på Kallax under motorkörning eftersom det inte varit för avsikt att flyga.
Jag tycker det låter
mycket otroligt att något sådant skulle ha hänt, men möjligheten finns att det inte utretts.