2010-11-28, 17:32
  #1
Medlem
Hejsan allihop,

Idag köpte jag en ny dator, och monterade även ihop den helt själv. (Första gången)

Jag är såklart inte särskilt rutinerad, och på Chassit jag köpte, finns en fläkt på baksidan. Självklart vill jag att denna ska fungera, men är lite osäker på hur jag ska koppla in den?

Fläkten hade en 3-pins kontakt som var ihopkopplad med en sån här: http://www.mcmelectronics.com/conten...s4/4126624.jpg

Dock kopplade jag bort alla dessa tre, så att jag endast fick en sladd (3-pinen), och den passade in på moderkortets kontakt "sysfan". Ingen aning om detta var rätt eller inte, men har inte hittat nånting i moderkortsmanualen hur jag ska gå tillväga.

Tack på förhand!
Citera
2010-11-28, 17:55
  #2
Medlem
Tokkers avatar
Det är skillnad på alla moderkort, men i stort sett så är det PWR_fan eller CHA_fan som du ska använda. Spelar ingen större roll vilken du väljer.
Citera
2010-11-28, 18:01
  #3
Medlem
Sysfan fungerar med, den enda du inte bör använda är den kontakten till processorfläckten
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in