Datorn har börjat konspirera mot mig och jag tror min SSD har fel i sig.
Jag har officiellt inget komplett OS på min dator (det har bällat ur på riktigt) men hade w7 ultimate innan. Startar man upp den kommer den så långt som till Loading OS skärmen och då står det: Bootmgr not found, unable to load operative system (eller något liknande).
Jag har ett antal skivor med windows 7 ultimate på både svenska och engelska, men de går inte att installera. Får upp en massa konstiga felmeddelanden om att en massa filer i C:/WINDOWS är korrupta.
Hur går jag till väga med detta? Hur kan jag starta CHKDSK (har uppe menyn med alternativ för systemåterställning) och få den att reparera min SSD? Jag vet att det är fel på den då jag skannat den, och får svaret att det är fel. MEn jag kan inte automatiskt åtgärda dem då den inte vill laga den medans den används eller något sånt skit
Så lämnar uppdraget till de som kan något om det här, vill säga, ER! Hjälp snälla