Citat:
Ursprungligen postat av Cruachan
Vad är det för sorts bomb vi talar om? En hemmasnickrad, eller vadå? Min morsa hade tydligen väckts av den, och då bor hon ändå i Slottsstaden, sju(?) kilometer därifrån.
Precis som Ekeborgen, så sitter jag på lite insider information och jag har fått höra att bomben var ett hemmabygge av modellen,
http://www.zoklet.net/totse/en/bad_i.../chlorate.html, det vill säga en Kloratbomb.
Karaktärsdragen för en Klortabomb är det som framförallt har förekommit, ett EXTREMT högt ljud vid detonation. Bomben kan däremot blandas på olika sätt och får därmed olika effekter, vilken blandning och effekt som denna bomben byggdes efter vet jag inte.
Förövrigt så är Klorat ett väldigt svåråtkomligt ämne och det krävs en del rättigheter för att få tag på Klorat, då det är ett strikt medicinskt ämne. Det enda ställe som jag vet har Klorat i södra Sverige är AstraZeneca i Lund. Jag har dock inte läst om något inbrott på AstraZeneca nyligen så kanske är det så att M-falangen har någon som arbetar där.