• 1
  • 2
2010-11-21, 03:36
  #1
Medlem
Festival är en speciell färgstark tillställning, där vardagliga sociala normer skjuts åt sidan för nya, frisläppta, tillfälliga sociala spelregler. Efter mina festivalbesök har jag skaffat mig diverse erfarenheter av festivalraggning som jag skulle vilja dela med mig av. Fyll gärna på med egna tips och synpunkter.

Jaktmarker och tidpunkter
På dagarna vill folk i större utsträckning bara försöka genomlida en mer eller mindre grav bakfylla. Dom flesta sitter för sig själva i sina camp och är inte lika öppna och pigga som annars. Framåt kvällen brukar folk komma igång på riktigt igen och utdelningen blir sjukt mycket bättre.

Jag gillar inte att ragga på festivalområdet. Visst kan man ragga som överallt annars i världen på festivalområdet där spelningarna är, men det är mycket bättre på campingen. På festivalområdet är folk i rörelse i större utsträckning och det är därför svårare att få kontakt med andra och hålla den. På campingen är folk mer avslappnade och bara ute efter att vara sociala. När jag är på festivalområdet brukar jag mest koncentrera mig på band jag vill se. Tjejerna tar jag på campingen sen.
Ponera att du strular upp en heting på festivalområdet. Om du inte råkat få tag på ett riktigt galet exemplar som du vill göra det mer eller mindre offentligt med (eller om ni föredrar ett samlag i dom nedpissade buskagen), så måste du ta vinsten med dig ända bort till campingen som på P&L ligger ca 20 min bort. Antagligen är det bara ni som vill till campingen medan era kompisar drar sig för 20 minuters promenaden. Kanske era kompisar ska vara kvar på festivalområdet ett bra tag, så ni måste möta dom där igen efteråt. Det innebär totalt 40 minuters promenad, med en tjej som kanske inte alls är så rolig att umgås med när hon har kläderna på sig. Som att detta inte är nog avskräckande, kan det hända att någon av er prioriterar ett band inom den närmsta tiden.
På campingen kan ditt tält ligga på några sekunders avstånd medan spelningarna är 20 minuter bort istället. Det är ett i sammanhanget mycket bättre förhållande. På campingen hade samma tjej redan legat naken i ditt tält på samma tid ni tagit er igenom ens halva festivalområdet om ni var längst bort på det.
Sammanfattningsvis, lägg det mesta krutet på campingen under kvällen.

Ta inga telefonnummer på en festival om det inte är något exceptionellt och väldigt säkert kort du hittat, eller du redan satt någon och vill ha favorit i repris. På samma tid det tar att bara hitta någon du tagit numret från kan du ragga på första bästa randombrud, sätta henne så tältet nästan kollapsar, kravla ut ur tältet och dricka en öl med dina polare. Och kanske t.om. lägga in en stöt på nästa tjej om du har lust. Det är mycket bättre än att leta efter tjejen i det gröna kupoltältet...

Campet
Medan du såklart borde knalla runt på campingen och ta kontakt med andra okända sköna festivalare, är det ur raggningssynpunkt mer att föredra att folk kommer till er. Förutom den bekväma fördelen att du om om allt går som tänkt kan sitta bekvämt bakåtlutad i din stol med en grogg i handen medan tjejer och annat skönt folk regnar in, finns en stark psykologisk fördel. Tjejer som kommer till ert camp, vill ha något av er och känner sig mer manade att kvalicificera sig för er. Det motsatta om du går till ett annat camp, då måste du kvalicificera sig för dom. Visst, inte så tydligt som vid bord på krogen, men detta existerar även här. Du blir mer av en kung i din tronliknande campingstol i ert camp och indrällande tjejer blir era söta, sugna undersåtar. Typ.

Hur drar man folk till sig då? Antingen ser du till att pimpa ditt ert eget camp, eller så hittar ni något annat camp som är häftigt och drar folk och ser till att hänga där. Att campa, eller hitta ett camp nära en av vägarna där det alltid går mycket folk är att föredra.

Musik är ett bra sätt för att dra folk. Bygg en festivallåda innan ni åker, ordna med en gitarrsnubbe eller vad ni nu hittar. Gå loss, gör flippade saker som drar uppmärksamhet. Bygg ölburkskulpturer med silvertejp, klottra roligheter på skyltar, erbjud någon rolig tjänst för folk, såga ner ett träd och gör en stor campingflaggstång med den. Ett regnskydd drar givetvis till sig horder när det regnar.
Vi målade folk med sprayburk och mall ett år och det tog inte lång tid innan det kom tjejer och ville ha svarta stjärnor på sina bröstvårtor och sånt. Ha kul och släpp loss och tjejerna kommer på köpet, förutsatt att du håller dig inom vissa gränser och dom får du känna av själv.

På festival är det ofta till en fördel att ha en utflippad stil. Sådant som annars mest får folk att skratta kan vara till din hjälp när din Petter-Nicklas söker arbete på festival. Släng på dig en militärhjälm med blommor på, en sombrero, ha ett peacemärke som täcker hela bröstet eller vad du nu kan hitta för roligt. Se dock till att se renlig ut, annars kommer tjejer bara se en stor flensost drypande av pungsvett när du pratar med dom. Och dom som ändå har överseende med detta, kommer förmodligen få ditt tält att lukta som fiskekyrkan i Göteborg när det beger sig.
Jag är förövrigt förvånad över hur renliga och fräscha dom tjejer jag varit med på festival faktiskt varit.

Och behöver jag nämna fördelarna i sammanhanget med att ha ett eget tält från början?

Dags för action
Sådär, förberedelserna klara, dags för start. Raggning på festival är precis som raggning överallt annars, bara väldigt mycket mer frisläppt. Gör dom saker som fungerar på festerna hemma, men dubbelt så snabbt och hälften så försiktigt. Några kapitel hoppas över. Det som tar flera timmars dejting att åstadkomma hemma, kan man uppnå efter någon minut på festival. Våga mer, chansa mer. Du kommer förmodligen aldrig träffa dessa människor igen.

Sen finns lite standard gambits man kan köra. Jag gillar dessa nedanstående.

Om du har en stol, och du ser en pudding nära som står upp, erbjud henne vänligt campets bästa sittplats i ditt knä. Sätter hon sig, leder snart det ena till det andra.

Cigaretter är det ofta brist på på festivaler och folk tigger hela tiden. Snyggingen ska såklart få ett bloss om hon frågar, men hon får ta det direkt från din mun medan du blåser ut rök. Har fungerat många gånger för mig. Ge som vanligt inte alkohol och cigaretter till henne rakt av om hon ber om det, se till att hon måste kvalificera sig för det först.

Det finns tusen olika metoder, jag har personligen använt ovanstående mycket med lysande resultat. Posta gärna fler liknande tips.

När du väl börjat kyssas med en tjej, försök kåta upp henne efter bästa förmåga. När ugnen verkar uppvärmd, bjud med henne till ditt tält. För att få henne att känna sig mindre skyldig kan du köra med "kom vi går till mitt tält och hämtar lite vin", eller "det är ju kallt här, kom så går vi till mitt tält och värmer oss lite" eller dylikt. Hon vet mycket väl vad det handlar om, men känner sig mindre slampig om du lindar in det på det sättet.

Och om du ändå inte lyckas göra några poäng under festivalen, häng inte läpp för det. Jag tror det är fler som inte får ligga med en främling på festival än som får det. Men jämfört med livet vanligtvis, regnar det mutta. Jag har aldrig varit i hela mitt liv varit med om så många lättklädda, frisläppta, unga, snygga tjejer som på festival. Det är ett av jordens sexuella paradis. Folk glömmer allt hemma och flippar ur i anonymiteten. Det har hänt att min tältduk gungat till hela campets förtjusning efter bara någon minuts raggning på fullkomliga främlingar som faktiskt sett bra ut även dagen efter. Märk väl att även om jag kan en del om tjejer är jag ingen Casanova vanligtvis.

Lycka till!
Citera
2010-11-21, 03:50
  #2
Medlem
Mycket bra och underhållande tråd. Jag var på peace & love detta året och det du säger är fullkomligt korrekt, jag gick mer på chansning och förtroende till mitt utseende dock tex:Gå fram till närmsta pudding och fråga om hon vill ligga fast få inte för mycket luft så du tror att 2st 10or vill ha trekant med dig, då får du ett hånskratt (som jag) men men.. inte alltid är det frid o fröjd men ack så jag har velat lägga dom 2 brudarna asså för dom vart så otroligt heta på varje sätt och vis!
-Tips när du sitter vid "ditt" camp se till att ha mycket alkohol runt omkring och gör mycket ljud samt dra till er mycket uppmärksamhet då kommer dom krypandes till er utan tvekan!
Citera
2010-11-21, 04:00
  #3
Medlem
Har aldrig varit på festival och vart nu jävligt sugen på att åka till en. Längtar efter att prova dina simpla men jävligt uttänkta knep
Citera
2010-11-21, 04:09
  #4
Medlem
Jackal77s avatar
Fan, länge sen man var i en festival..
Saknar det, men nu har man skaffat sambo.
Kul text dock.
Citera
2010-11-21, 04:46
  #5
Medlem
citabels avatar
Läste inte hela ditt inlägg men kan intyga att det är lätt att ligga på festival om man åker på rätt sådan.

Indietjejer gillar mig, så jag har fyra år på raken fått ligga på emmaboda, men däremot haft det svårare på Roskilde där åldern är snäppet högre och man får vara mer 'rak på sak' och mer alfahane om man vill få till det. Detta gäller huvudsakligen 'east'.
Citera
2010-11-21, 05:36
  #6
Medlem
Hesperidess avatar
Tycker det är äckligt med svennebananer du som åker till festivaler för att ligga. Det var ni son fick hultsfred att trappa sin charm och slutligen lägga ner.
Citera
2010-11-21, 06:00
  #7
Medlem
Krim1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hesperides
Tycker det är äckligt med svennebananer du som åker till festivaler för att ligga. Det var ni son fick hultsfred att trappa sin charm och slutligen lägga ner.

Jag kan dock garantera, att anledningen till att hultsfred lade ner inte har ett jävla jota att göra med dess besökare.
Musikbranschen är snuskig.
Citera
2010-11-21, 06:09
  #8
Medlem
Bengns avatar
För er som inte tillhör den gamla skolan! Titta och njut! http://www.hultsfredsfilmen.se/
Citera
2010-11-21, 06:38
  #9
Medlem
Hejsan1s avatar
haha blir alltid lite äcklad när jag tänker på dessa, får oftast snabbt upp äckliga minnen av hur allting kändes på resan hem från tex roskilde.. när man undrar "vad fan har jag gjort" ungefär som efter man runkat till nån konstig porr och ångrar sig som fan. men sen när man fått sova 15h och sitter och käkar pizza med kompisarna hemma i sin komfort känns allting ofta väldigt positivt igen =)

bra guide, vill man verkligen gå in för det kan man säkert få mängder med brudar på detta vis. själv var/är jag 'gitarrsnubben' som du nämner vid ett tillfälle där, brukar sitta och spela och sjunga tillsammans med en annan kompis jag är i band med och dessa attraherar då mängder av folk, inte minst tjejerna. brukar vara att välja och vraka för en själv och alla kompisar man campar med har det ganska lätt också!

sen är det då fan inte omöjligt att på vissa festivaler (kanske inte så mycket svenska men igen tex roskilde) bara gå fram till alla tjejer man tycker ser bra ut och fråga om dom vill knulla, det lär ju iaf funka en gång på tio och då har man ganska bra odds bara man står ut med att anses som en idiot av andra.
Citera
2010-11-21, 06:47
  #10
Medlem
flashyourightbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rastamonn
Festival är en speciell färgstark tillställning, där vardagliga sociala normer skjuts åt sidan för nya, frisläppta, tillfälliga sociala spelregler. Efter mina festivalbesök har jag skaffat mig diverse erfarenheter av festivalraggning som jag skulle vilja dela med mig av. Fyll gärna på med egna tips och synpunkter.

Jaktmarker och tidpunkter
På dagarna vill folk i större utsträckning bara försöka genomlida en mer eller mindre grav bakfylla. Dom flesta sitter för sig själva i sina camp och är inte lika öppna och pigga som annars. Framåt kvällen brukar folk komma igång på riktigt igen och utdelningen blir sjukt mycket bättre.

Jag gillar inte att ragga på festivalområdet. Visst kan man ragga som överallt annars i världen på festivalområdet där spelningarna är, men det är mycket bättre på campingen. På festivalområdet är folk i rörelse i större utsträckning och det är därför svårare att få kontakt med andra och hålla den. På campingen är folk mer avslappnade och bara ute efter att vara sociala. När jag är på festivalområdet brukar jag mest koncentrera mig på band jag vill se. Tjejerna tar jag på campingen sen.
Ponera att du strular upp en heting på festivalområdet. Om du inte råkat få tag på ett riktigt galet exemplar som du vill göra det mer eller mindre offentligt med (eller om ni föredrar ett samlag i dom nedpissade buskagen), så måste du ta vinsten med dig ända bort till campingen som på P&L ligger ca 20 min bort. Antagligen är det bara ni som vill till campingen medan era kompisar drar sig för 20 minuters promenaden. Kanske era kompisar ska vara kvar på festivalområdet ett bra tag, så ni måste möta dom där igen efteråt. Det innebär totalt 40 minuters promenad, med en tjej som kanske inte alls är så rolig att umgås med när hon har kläderna på sig. Som att detta inte är nog avskräckande, kan det hända att någon av er prioriterar ett band inom den närmsta tiden.
På campingen kan ditt tält ligga på några sekunders avstånd medan spelningarna är 20 minuter bort istället. Det är ett i sammanhanget mycket bättre förhållande. På campingen hade samma tjej redan legat naken i ditt tält på samma tid ni tagit er igenom ens halva festivalområdet om ni var längst bort på det.
Sammanfattningsvis, lägg det mesta krutet på campingen under kvällen.

Ta inga telefonnummer på en festival om det inte är något exceptionellt och väldigt säkert kort du hittat, eller du redan satt någon och vill ha favorit i repris. På samma tid det tar att bara hitta någon du tagit numret från kan du ragga på första bästa randombrud, sätta henne så tältet nästan kollapsar, kravla ut ur tältet och dricka en öl med dina polare. Och kanske t.om. lägga in en stöt på nästa tjej om du har lust. Det är mycket bättre än att leta efter tjejen i det gröna kupoltältet...

Campet
Medan du såklart borde knalla runt på campingen och ta kontakt med andra okända sköna festivalare, är det ur raggningssynpunkt mer att föredra att folk kommer till er. Förutom den bekväma fördelen att du om om allt går som tänkt kan sitta bekvämt bakåtlutad i din stol med en grogg i handen medan tjejer och annat skönt folk regnar in, finns en stark psykologisk fördel. Tjejer som kommer till ert camp, vill ha något av er och känner sig mer manade att kvalicificera sig för er. Det motsatta om du går till ett annat camp, då måste du kvalicificera sig för dom. Visst, inte så tydligt som vid bord på krogen, men detta existerar även här. Du blir mer av en kung i din tronliknande campingstol i ert camp och indrällande tjejer blir era söta, sugna undersåtar. Typ.

Hur drar man folk till sig då? Antingen ser du till att pimpa ditt ert eget camp, eller så hittar ni något annat camp som är häftigt och drar folk och ser till att hänga där. Att campa, eller hitta ett camp nära en av vägarna där det alltid går mycket folk är att föredra.

Musik är ett bra sätt för att dra folk. Bygg en festivallåda innan ni åker, ordna med en gitarrsnubbe eller vad ni nu hittar. Gå loss, gör flippade saker som drar uppmärksamhet. Bygg ölburkskulpturer med silvertejp, klottra roligheter på skyltar, erbjud någon rolig tjänst för folk, såga ner ett träd och gör en stor campingflaggstång med den. Ett regnskydd drar givetvis till sig horder när det regnar.
Vi målade folk med sprayburk och mall ett år och det tog inte lång tid innan det kom tjejer och ville ha svarta stjärnor på sina bröstvårtor och sånt. Ha kul och släpp loss och tjejerna kommer på köpet, förutsatt att du håller dig inom vissa gränser och dom får du känna av själv.

På festival är det ofta till en fördel att ha en utflippad stil. Sådant som annars mest får folk att skratta kan vara till din hjälp när din Petter-Nicklas söker arbete på festival. Släng på dig en militärhjälm med blommor på, en sombrero, ha ett peacemärke som täcker hela bröstet eller vad du nu kan hitta för roligt. Se dock till att se renlig ut, annars kommer tjejer bara se en stor flensost drypande av pungsvett när du pratar med dom. Och dom som ändå har överseende med detta, kommer förmodligen få ditt tält att lukta som fiskekyrkan i Göteborg när det beger sig.
Jag är förövrigt förvånad över hur renliga och fräscha dom tjejer jag varit med på festival faktiskt varit.

Och behöver jag nämna fördelarna i sammanhanget med att ha ett eget tält från början?

Dags för action
Sådär, förberedelserna klara, dags för start. Raggning på festival är precis som raggning överallt annars, bara väldigt mycket mer frisläppt. Gör dom saker som fungerar på festerna hemma, men dubbelt så snabbt och hälften så försiktigt. Några kapitel hoppas över. Det som tar flera timmars dejting att åstadkomma hemma, kan man uppnå efter någon minut på festival. Våga mer, chansa mer. Du kommer förmodligen aldrig träffa dessa människor igen.

Sen finns lite standard gambits man kan köra. Jag gillar dessa nedanstående.

Om du har en stol, och du ser en pudding nära som står upp, erbjud henne vänligt campets bästa sittplats i ditt knä. Sätter hon sig, leder snart det ena till det andra.

Cigaretter är det ofta brist på på festivaler och folk tigger hela tiden. Snyggingen ska såklart få ett bloss om hon frågar, men hon får ta det direkt från din mun medan du blåser ut rök. Har fungerat många gånger för mig. Ge som vanligt inte alkohol och cigaretter till henne rakt av om hon ber om det, se till att hon måste kvalificera sig för det först.

Det finns tusen olika metoder, jag har personligen använt ovanstående mycket med lysande resultat. Posta gärna fler liknande tips.

När du väl börjat kyssas med en tjej, försök kåta upp henne efter bästa förmåga. När ugnen verkar uppvärmd, bjud med henne till ditt tält. För att få henne att känna sig mindre skyldig kan du köra med "kom vi går till mitt tält och hämtar lite vin", eller "det är ju kallt här, kom så går vi till mitt tält och värmer oss lite" eller dylikt. Hon vet mycket väl vad det handlar om, men känner sig mindre slampig om du lindar in det på det sättet.

Och om du ändå inte lyckas göra några poäng under festivalen, häng inte läpp för det. Jag tror det är fler som inte får ligga med en främling på festival än som får det. Men jämfört med livet vanligtvis, regnar det mutta. Jag har aldrig varit i hela mitt liv varit med om så många lättklädda, frisläppta, unga, snygga tjejer som på festival. Det är ett av jordens sexuella paradis. Folk glömmer allt hemma och flippar ur i anonymiteten. Det har hänt att min tältduk gungat till hela campets förtjusning efter bara någon minuts raggning på fullkomliga främlingar som faktiskt sett bra ut även dagen efter. Märk väl att även om jag kan en del om tjejer är jag ingen Casanova vanligtvis.

Lycka till!


Såna underbart sköna råd och så SANNA dessutom .... faen det tog mig 10 år (mellan 15 - 25 år) innan jag hade bra kläm på allt det denna trådstart handlar om .... och här får den yngre generatione allt serverat på silverfat ...... ni därute av det yngre gardet LÄS, BEGRUNDA och VÅGA ..... och ni kommer aldrig att ångra det



varför fanns inte flashback när jag var 15 bast för ?
Citera
2010-11-21, 10:16
  #11
Medlem
Har själv inte fått ligga på festival men det borde ju inte vara så svårt. Det ska helt klart vara i campingen du ska ragga om du ska ha någoting iallafall.
Citera
2010-11-21, 10:49
  #12
Medlem
Mindfullness avatar
En enkel flaska munvatten löser en hel del med.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in