Jag har inte orkat svara men OKQ8 har 2.25% ränta, bättre än Volvofinans, och 1% bonus. Tar 3% eller minst 35kr för uttag tror jag dock. Går väl att få ut pengar i kassan när man handlar mat dock om man ber om lite extra.
Vad gäller Marginalen så är det väl klart att jag inte tjänar ett skit på det och jag gör väl inte direkt "reklam", men det är ju vad som har bäst ränta på ett sådant konto och ju fler som vet om det / avsaknaden av ränta på sina vanliga lönekonton desto större tryck på bankerna kanske.
Citat:
Ursprungligen postat av Beep
Scenario:
Swedbank Matkonto(delat) Kort: Visa(250/år)
Swedbank Lönekonto Kort: Visa(250/år)
Mastercard Kredit kort mastercard (0/år)
Lösning
Swedbank Matkonto(delat) Kort: Visa ung(0kr/år)
Swedbank Debiteringskonto(lön in på hoist) Kort: -
Mastercard Kredit kort mastercard (0/år)
Är detta ett möjligt scenario där jag tar lön till hoist och sedan betalar räkningarna en gång i månaden via debiteringskontot hos swedbank. Förutom räntan på pengarna under tiden så slipper jag även 500kr i kortavgift.
Vet inte vad ett debiteringskonto är. Kort med kredit som drar pengarna från ett annat konto, typ Hoist, eller vad? Internetbankskonto som automatiskt hämtar sina pengar från ett annat konto eller vad? Internetbankskonto bara som du flyttar pengar till från Hoist när det är dags att betala räkningarna? Kan man få Hoist som lönekonto ens eftersom det är bankgiro?
TS:
Enda jag kommer på är att ta någon inte alls särskilt volatil räntefond hos Nordnet och köra deras Assetcard. Eller ja, rör den på sig så kanske du inte bryr dig om det ändå? Vad vet jag. Summan blir ju kanske bättre även om enskilda uttag blir dåliga. Dvs typ konto med allt i Spiltans räntefond och sedan ett Assetcard.