Citat:
Ursprungligen postat av Kundalini
Klart måste i alla fall vara att:
1. Köttkonsumtion är mer energikrävande är vegetarisk.
2. Det finns INGA moraliska anledningar att INTE vara vegeterian.
3. Djuren som vi äter lider i den överväldigande majoriteten av fall av hur vi behandlar dem under deras väg mot våra tallrikar.
4. Det är åtminstone minst lika bra, troligen bättre, att äta vegetariskt.
Ändå älskar man ju att gå på restaurant i USA och försöka trycka i sig den där 500 gramsköttibiten de serverar en.
Och det ÄR jätteskoj att testa nåt nytt exotiskt djur på tallriken. Själv rekommenderar jag varmt krokodilsoppa! Skulle gärna testa känguru, antilop och kanske björn. Däremot är jag tveksam till att äta elefant, och skulle aldrig äta apa eller delfin.
Vad gäller utlilitaristen Singers speciesism så anser inte jag att det är irrelevant om andra preferenshållande "individer" tillhör en annan art än vad jag gör! Klart att det spelar roll för deras moraliska status om de har ryggrad eller inte, och huruvida de diar sin avkomma!
Sen är det ju givet att om man hade kunnat handla fläskkött för 19,90kr/kg som levt lyckliga liv i stället för att stressas sönder på nåt danska industrislakteri så hade det varit bättre. Men man tycker ju att man har dålig ekonomi som det är...
Sen är det det där med palestinasjalarna...och Hitler. Det gör ju att man är lite suspekt inför vilka ideér/inre upplevelser som ligger till grund för de starka känslor som många inom vegetarianismen och djurrättsrörelsen verkar uppleva.
För mig är det ofattbart att man inte skulle klara av att ta ett skjutvapen och skjuta en kossa i huvudet! Och tro mig, jag njuter att se kalvarna kjesa (det heter så när de små liven springer omkring på betesmarkerna på våren) och tycker att små lamm är väldigt gulliga. Men det finns för mycket av förmänskligande kring djuren. Man är snäll mot dem när man träffasdem, sen dödar man dem och äter upp dem och gör kläder och gidos av resten!
Jag ser inget problem i detta.
Däremot tycker jag att utfiskningen av haven borde innebära att fler blev icke-fiskätare.
vi är lika besatta av kött här hemma skulle jag tro, ALLT ont kommer faktiskt inte från USA

ibland gullas det för mycket med djur, förmodligen är det Disney's fel. Annat var det väl i gamla bondsverige, visst hade man väl respekt för djuren men inte fasen kände man några samvetskval när Galten fått sätta livet till.