Visst ja, det var ju den här toklånga tråden med så jävla mycket fail att jag inte riktigt vet var man skall börja.
För sent för att jag skall orka läsa nu, och innan kunde jag inte svara. Men det hade ju varit ett plus om folk som faktiskt inte har så jävla bra koll själva på sina egna lösningar kanske inte gav en massa dåliga råd.
Var det här det diskuterades guld? Anledningen till att det slutar på 1 är ju att de har valt just guld som referens, relativt dollar har det ju stigit, dollarn är ju mycket lägre, däremot mot aktier så är det ju helägt. Den andra grafen visar ju bara samma sak med dollar och guld, men med dollar som referens.
Snackar vi indexfonder så skall ju problemet inte vara att det är omöjligt att klå dem, utan att de "aktivt förvaltade" fonderna sällan är särskilt aktiva och tar några större risker, och därför mest följer index ändå, men till en högre avgift vilket gör att de halkar efter.
Snackar vi magbans inlägg så är det ju mycket möjligt att indexfonder på tillväxtmarknaderna hade gett bättre resultat, men det är ju kanske svårt att finna och en tillväxtmarknad med avgift ger ju kanske ändå bättre resultat än en gammal marknad med lägre ekonomisk tillväxt fast utan avgift. Så han har ju rätt imho.
Sedan var det någon snubbe som rekommenderade någon sunkig Swedbank fond-i-fond med en blandning av aktiefonder och räntefonder och en extra avgift på 0.8% över dessa, antar jag? För jag antar att fonderna i fond-i-fonden inte är utan avgifter. Så helidiotisk produkt som kommer kosta asmycket pengar i slutändan. Köp hellre en eller flera fonder direkt, förslagsvis en billig aktiefond (avanza zero) och ett bra sparkonto (hoistspar just nu) eller liknande, om du nu vill ha en sådan lösning.
Till ett barn skulle jag dock bara månadssparat i exempelvis avanza zero eller någon tillväxtmarknadsfond eller så.
Huruvida det är rätt eller fel märks väl först senare.
Värdelöst inlägg men jag orkar inte nu, det är dags att sova för länge sen