Problemet är ju att ingen vet med säkerhet vad som sker i framtiden, visste de det hade de redan antingen blivit tokrika på det om de var ensamma med det eller så hade aktierna redan återspeglat framtiden om alla visste om det.
Vad gäller 20.000 skall man väl inte köpa för små poster eftersom avgifterna för att köpa och sälja är så dyra att det minska risken att göra pengar på det, men 20.000 hade väl kunnat räcka till kanske tre köp till 39 kr courtage för drygt 1% i avgifter.
Med 9 kr i courtage hade det ju gått med fler, eller via aktieinvest.
Enkla och trista lösningen är ju att köpa Avanza Zero och se hur det går helt enkelt. Möjligen över tiden om vi skall neråt något.
Annars om han inte skall ha pengarna förens efter att han är 18 så antar jag att det går att köpa några större kända bolag ni tror på, eller 2-3 investmentbolag kanske, typ ratos, kinnevik och industrivärden eller något.
Fast då blir det ju inte mycket till "hobby", sakerna finns ju bara där.
Fast det är väl någon som har sagt att investerande inte skall vara spännande.
Det är ju dock inte en anledning att inte göra det om du har 20.000 du kan undvara, för över tiden finns ju chansen att det faktiskt är mer.