2010-10-27, 02:43
  #1
Medlem
Vore det inte bättre om vi människor var skapade mindre intelligenta och lite mindre suktande efter kunskap och istället vara designade att fulländningen av evolutionen var rent praktiska och väldigt lyckliga och harmoniska varelser till synes lika utseendemässigt med oss "smarta" människor. Vi skulle då kunna ordna det mesta men aldrig särskilt storskaligt då vi ej har förmågan att bygga exempelvis asfalterade vägar eller ens bilar. Cyklar skulle vi dock rent hantverksmässigt kunna göra, ni fattar grejen.

Vad jag är ute efter är hur fan kan kunskap vara viktigt i det långa loppet? vi vet ju ingenting om det långa loppet. Vissa säger ju att kunskap är allt,jag undrar hur kan det ens vara det när vi inte vet vad detta (livet, universum osv) är och hur det egentligen ligger till. vetenskap som babblar om hur det är i rymden osv, vad har det egentligen med någonting att göra?

Inte fan bryr sig en ko om nånting annat än att käka sitt gräs och hänga runt i hagen. han skiter
fullständigt i vad gräset är gjort på och skulle inte sluta äta vad som än sades om gräset. Inga problem helt enkelt.

Och även om vi tror att vi har en hel del kunskap här på jorden så kanske dom resonerar liknande på en annan planet fast där jämför dom sin egen intelligens och höga bildning med oss på jorden som ofta tror oss vara rätt bildade och även ganska lyckliga stundtals och tänker på hur det vore att byta med oss. vore det bättre att vara dum och lycklig som på planeten Tellus?

Det verkar även som vi på jorden har bestämt att de mest lyckade människorna är de med mycket kunskap.

Jag tänker mig lite trailertrash om människorna skulle vara så djuriska dock. bo i en medeltida husvagn, utan tillhörande bil för det finns inga och bara sköta massa sysslor, dricka hembränt och vin.
Citera
2010-10-27, 14:16
  #2
Medlem
p0nis avatar
Lycka/Glädje/Välmående är allt.
Citera
2010-10-29, 11:53
  #3
Medlem
Freixenets avatar
Det behöver inte finnas en konflikt mellan att söka kunskap vetenskapligt och att vara en lycklig människa (i den bemärkelsen att man är närvarande och lycklig i praktiska, enkla sysslor).
Det handlar snarare om balans eller brist på denna. Balans mellan det inre och det yttre. Lycka = närvaro i nuet. Har man koll på denna princip kan man mycket väl utveckla en högstående vetenskap och teknologi och fortfarande vara lycklig. Det vi ser mycket av idag är ett mentalt tillstånd som antingen är i det förflutna (minnen) eller i framtiden (förhoppningar, fruktan).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in