Kollar vi över datan för månens bana, distans ifrån jorden och annat skoj så hittar vi inga anomalier. Det är en för årstiden vanlig fullmåne, och således ser det så ut.
Dock, när man i stora perioder har dåligt väder och inte kan se hur starkt fullmåne egentligen reflekterar, kan det te sig underligt när det väl blir klart. Många tänker inte på hur starkt det egentligen lyser vid fullmåne. Vid rätt tillfälle kan man sitta ute på balkongen och läsa en bok, om det nu inte vore skitkallt.
Vi kanske skulle passa på att förklara hur det fungerar när månen belyser planeten jorden, och vad som påverkar intensiteten.
Vid klockan 00:19, då TS skapar tråden - befinner sig himlakropparna sig således:
http://img828.imageshack.us/img828/8...mnesolrefl.png
Tittar vi ifrån jorden vid samma tidpunkt hittar vi att månen befinner sig väldigt högt och centralt på himlen. Med minimala atmosfäriska störningar blir det busenkelt för månen att bli rena industrilampan.
http://gyazo.com/7edb23559437985e2ed829dc43828f64.png
Jag önskar jag kunde bekräfta TS observation, men här i Växjö är det grusigare än i Lützen.