Citat:
Ursprungligen postat av andropa
det underlättar om du faktiskt skriver vad din kernel-panic beror på.
när startljudet hörs, håll inne kommandotangenten och v. skriv ut tracedumpen och den relevanta extensionen här, så blir det något lättare att kanske komma på en lösning.
jahapp. Nu har möget lagt av helt

Satt och surfade och spelade på den innan ikväll. Stängde sedan av den helt normalt för att jag skulle se film. Efter filmen vägrar aset att starta.
Det enda som händer är att den gråa bilden med äpplet dyker upp och den där grejen som snurrar. inget mer händer.
Detta är vad som händer:
Först detta:
http://i122.photobucket.com/albums/o...n/IMG_0282.jpg
Sen stängde jag av den och startade igen då kom detta:
http://i122.photobucket.com/albums/o...n/IMG_0281.jpg
Sen stängde jag av den och drog ur alla kablar och tog ur minnena och satte i dom igen. Sen resettade jag PRAM och SMC/PMU.
När jag startade på nytt igen så kom detta igen:
http://i122.photobucket.com/albums/o...n/IMG_0282.jpg
och detta kommer den INTE förbi. Den står bara och snurrar. Man hör att hårddisken knarrar lite i början, precis som den ska sen så händer inget mer. Den bara står och snurrar.
Har startat upp den med en OSX 10.5 universal och DÅ startar möget utan problem. Och hittar hårddisken gör den med. Och reparerat skivbehörigheter har jag gjort. Inga fel nånstans.
Hardwaretest kan jag ej göra då jag är av med orginaldiskarna.
Vad fan är det med datorn?
Och, hur formulerar jag mig i ett eventuellt drulle/hemförsäkringsärende?