Citat:
Ursprungligen postat av MatildaLundgren
Hej!
Jag ber härmed er på Flashback om hjälp!
För någon vecka sedan skulle jag in på ett viktigt möte, men bussen som jag skulle ta för att komma i tid till mötet var kraftigt försenad. Stod och väntade 15 min, men den kom inte. Ringde till SLs kundtjänst medan jag väntade, de sa att det inte fanns några störningar på min linje. Vilket är märkligt eftersom min buss aldrig kom. Min sista utväg var således att boka en taxi för att hinna in i tid, en senare bussavgång var det inte tal om.
Fick bakslag idag... roligt. Ord står mot ord här. Hur ska jag skriva ihop min överklagan på bästa sätt? Enligt dem fungerade trafiken perfekt vilket det ju inte gjorde.
Och till er som vet, går överklagan till en högre instans än SL?
Hade inte SL varit ett bolag hade man kunnat överklaga beslutet som ett förvaltningsbeslut.
Hur mycket pengar rör det sig om? Hur ska vi gå vidare?
Man kan ändå fortsätta bråka med dem, bara för att orsaka dem kostnader i form av tid de måste lägga ner på att svara dig. Till slut kanske de inser att du inte ger upp och att de då är bäst att ge sig?
Du kanske måste klaga vidare... gå högre upp i hierarkin. Kundtjänstchefen? Chefen för pendeltågen? Politiker i landstinget? osv. Börja med att kartlägga organisationen
Ta fajten bara för att... jag är med dig!
/MrInk