I samband med att Stig Wennerström greps pekades en känd diplomat ut för att ha varit hans medhjälpare (ni vet säkert vem jag pratar om).
Intressant är också att det var samma diplomat som tillsammans Ebbe Carlsson låg bakom teorierna om att PKK hade mördat Palme. Både Ebbe och den här diplomaten hade något synnerligen intressant gemensamt (kanske kunde även Wennerström räknas in i deras färgglada klubb) som man vet utgjorde en utomordentlig hållhake i underrättelsevärlden på den här tiden och som GRU utnyttjade till fullo när dom med tvång rekryterade sina agenter.
Läser man den aktuella diplomatens promemorier efter mordet på Palme kan man se att han radar upp flera olika organisationer som skulle kunna tänkas ligga bakom dådet. Dock finns det inget han skriver som pekar mot GRU, vilket borde ha varit en organisation av hög prioritet. Jag vet inte om det bara är jag som tycker detta, men det känns som en klassisk undanmanöver där uppgiften ligger i att plantera ut villospår för att hålla polisen sysselsatt.
Palme sköts som bekant bakifrån med en .357 magnumrevolver. Den här revolvern är en jävla handhaubits som sliter sönder allt i sin väg och det finns enligt mig två teorier som jag håller som mest sannolika om man ska mörda någon bakifrån med ett sånt vapen.
Teori 1. Mördaren föraktar eventuellt sitt offer och tycker inte att han är värd bättre (John Wayne never shoots somebody in the back) och han väljer därför att, förblindad av hat, mörda bakifrån med ett grovt vapen i förnedringssyfte och för att minimera risken att bli sedd. Även Christer Petterson (missbrukare som han var och som i det här fallet kan tänkas vara gärningsmannen) skulle ha vett nog att inte skjuta Palme framifrån. Dock skulle en mördare styrd av hat och eventuellt påverkad av droger knappast ha nerver eller förstånd att vänta ut sitt offer så pass kallt som faktiskt var fallet. Jag förkastar därför den här teorin.
Teori 2. Mördaren är något osäker på sin sak och vill obemärkt komma nära inpå för att vara säker på att träffa rätt (skottet mot Olof Palme tog mitt mellan skulderbladen och var direkt dödande). Mördaren kan ha varit osäker på vapnet eller helt enkelt nervös eller både och. Mördaren begår mordet på en väl vald plats där chansen att fly i skydd av mörker är stor och han väntar kallt in sitt offer. Mordet är i det här fallet sannolikt välplanerat.
Jag tror alltså på fall 2.
Ett proffs bör veta att rekylen i en revolvern av typen som användes är "lagom" kraftig och att det är väldigt svårt att under press skjuta i serie utan stöd och samtidigt hålla precisionen. Mördaren avlossade skott mot både Olof och Lisbet Palme vilket enligt mig tyder på att mordet var planerat (annat som tyder på det är nämligen som sagt den perfekt placerade flyktvägen och det faktum att man i och med det också måste ha känt till var Olof Palme befann sig strax innan och tillsammans med vem) och man hade alltså inte tänkt lämna fru Palme som vittne. Men om det var planen så hade det definitivt varit bättre att välja ett annat vapen. Mossad är exempelvis kända för att mörda folk med pistoler av kaliber 22. Dom tömmer sina magasin i sitt offer och lämnar sen platsen (ex. lillehammerincidenten). Man kan dock tänka sig att valet av vapen kan ligga i linje med att ge en annan organisation skulden. Jamenar, ryssar skjuter väl inte folk med magumrevolver, eller gör dom?
Skelleftehamnbreven är även dom väldigt intressanta. Efter mordet kom det som bekant in flera brev till polisen från Skelleftehamn, Luleå, Stockholm och Linköping där någon (senare kallad Skelleftehamnsmannen) påstod att han hade sett en man stå och tala i Walkie-Talkie vid tidpunkten för mordet och att denne talade antingen "holländska" eller "schweizertyska". Han angav i brevet en väldigt exakt tidpunkt för detta och han skrev att anledningen till att han såg allt var för att han var "resande i dammodebranschen" och vid tillfället var försenad till ett möte och således kollade på klockan hela tiden. Den här mannen gav sig aldrig till känna. Här är lite kritiska frågor gällande detta:
Vad för sorts "dammode" fanns det i Luleå, Skelleftehamn och Linköping vid den här tiden?! Om man nu är i dammodebranschen, har man verkligen den sinnesnärvaron att vara så jävla försiktig att man tar sig tid att använda olika postkontor runt om i landet för att inte avslöja sin identitet? Vilken normal anställd har ett möte att passa mitt i natten?
Ett riktigt ögonvittne torde ge sig till känna till slut. Att bara hålla tyst för all framtid verkar väldigt misstänkt.
Det här är enligt mig helt klart falska brev där någon försöker ge västerländsk underrättelsetjänst skulden för mordet. Någon som tror han/hon är smart men som är väldigt genomskinlig. En sak är i alla fall säker. Christer Pettersson eller någon av hans polare hade knappast förnuft nog att åka runt i landet och posta alla dom där breven.
Min slutsats är att GRU (endast GRU och Mossad har stake nog att mörda en statsminister på öppen gata) mördade Palme och att dådet va välplanerat i koordination med deras mullvadar. SÄPO var antagligen proppat med mullvadar vid den här tiden och dom hade ju ansvaret för Palmes säkerhet. Stig Bergling visade sig ju exempelvis vara en av dom.
Motivet kan ha varit att Palme var en dubbelagent som dock visade sig vara lite för trogen gentemot USA och CIA (läs IB affären) och att Palme kanske hade sniffat sig till vilka i hans närhet som jobbade åt GRU (han hängde ju trots allt en del med de borttappade pojkarna a k a regnbågsgrabbarna.. vad man nu vill kalla dom

) och sedan avslöjat det för amerikanarna.
Normalt sett brukar nämligen inte underrättelsetjänster mörda dubbelagenter om dom inte har ett väldigt gott skäl till det. Har man fått en värdefull agent på en plats där informationen han kan förmedla är högst värdefull så ska det mycket till innan man plockar bort honom SÅVIDA han inte utsätter flera andra värdefulla agenter för en klar risk att bli upptäckta. Man plockar hellre bort en agent själv och ser till att mordet förblir ouppklarat än att man förlorar två eller fler värdefulla agenter och får skiten publicerad i Expressen.
Det här är bara min teori och jag är öppen för kritik