Citat:
Ursprungligen postat av
MOPspanaren
Apropå just detta där journalister och privatspanare får en uppgift som senare visar sig vara en helt annan än vad vittnet sedan lämnat till polis eller att uppgiften på annat sätt inte stämmer, så kryllar det av exempel.
Anér var ju otroligt duktig på att gräva och ta kontakter både med vittnen och poliser m.m.
Men i flera fall blev också uppgifterna fel.
"Lisbeth-bilden" som påstods vara fotograferad 23:42 vid Sabb, men där det omöjligt kan stämma då Ulf Karlsson var på mordplatsen eller på sin höjd vid Grand för att ringa Aftonbladet.
(Sedan visar ju också tidningsbilder på Ingrid Klering i just denna kappa och skor)
"Borlänge-affären" där Anér inte fick några "bra svar" av Scandic personalen.
o.s.v.
I fallet TP så har vi uppgiften om att SE skulle varit på Skandia måndagen den 3/3 istället för i Idre.
Han påstår att "Norrlands-pendlaren" är 100% säker på detta.
I materialet (ett brev från pendlaren till LGWP) så är det inte alls lika säkert som, men han är däremot mer säker på att SE talade med polis utifrån det han överhörde.
Något som passar betydligt bättre in på måndagen den 10/3 då SE bevisligen talade med polis kl.09:52.
Nåt liknande med väktare ALG som till TP på 2000-talet någon gång var säker på att SE kom in kl.21 i receptionen, men vilket hon aldrig uppgivit i de tidigare förhören till polis, där 20:10 och 20:20 varit klockslagen. Det är Häggström som i sina PM angivit tiden 21 av någon orsak.
En Häggström som själv också var starkt misstänksam mot SE.
Förståeligt ur ett perspektiv att TP vill att det ska vara kl.21 för annars faller Grand-hypotesen.
Det känns ovanligt för mig att försvara ärkedesinformatören Sven Anér, men just den här uppgiften om tiden för Ulf Karlssons "Lisbeth-bild" vid Sabbatsberg (som naturligtvis inte är Lisbeth Palme utan Ingrid Klering) så ligger den nog rätt, i alla fall ungefärligen.
Ska man vara petnoga så säger Anér att bilden togs kl 23.43 och inte 23.42. Så här skriver han i sitt nyhetsbrev Palme-Nytt:
23.40 - 23.42. Ulf Karlsson uppehåller sig inne på akuten och ser där en påverkad man samt ett äldre par. Ulf Karlsson får frågan: Vad är det som står på? Ulf Karlsson går ut på plattan, mot sin bil.
23.43. Polisbil med tre, möjligen fyra, personer anländer till plattan, registreringsnummer LZO 872. Lisbeth Palme, nu i tygkappa, går ut genom vänster bakdörr. Ulf Karlsson tar Lisbeth Palme-bilden.
https://runeberg.org/palmenytt/2000/0159.html
Bortsett från att det är Ingrid Klering och inte Lisbeth Palme som kommer med bilen så framgår här att Ulf Karlsson skulle finnas på plats vid Sabbatsberg redan kl 23.40, och att "Lisbeth-bilden" togs cirka tre minuter efter att han kom dit. Är det verkligen möjligt?
Enligt min uppfattning är det inte bara möjigt utan högst rimligt att Ulf Karlsson skulle anlända till Sabbatsberg kl 23.40. Enligt Karlsson själv kom han till mordplatsen precis efter att ambulanserna kört iväg, och när han tar sina bilder har Norrmalmspiketens personal precis satt upp plastbanden för avspärrningen. Då kan vi tidsbestämma Karlssons ankomst till mordplatsen till kl 23.27.
Nu har Karlsson alltså 13 minuter på sig att (1) ta bilderna på mordplatsen, (2) sätta sig i bilen och köra till Tegnérgatan vid Grand där han stannar och ringer i telefonkiosken, (3) sätta sig i bilen en andra gång och köra till Sabbatsberg. Körtiden handlar om sammanlagt 2-3 minuter, telefonsamtalet kan röra sig om 1-2 minuter. Tillsammans handlar det alltså om 3-5 minuter. Då har Karlsson 8-10 minuter på sig vid mordplatsen för att ta sina bilder, vilket är ganska gott om tid. I en tidningsintervju säger han att han uppehöll sig vid mordplatsen cirka tio minuter, vilket stämmer.
Med andra ord är det vare sig omöjligt eller ens orimligt, att Ulf Karlsson skulle komma till Sabbatsberg kl 23.40 som Sven Anér uppger i nyhetsbrevet. Av artikeln framgår även att tidsuppgifterna är färska och kommer direkt från Ulf Karlsson själv. Så här står det (på samma sida, samma länk):
3.9: Sven Anér sammanträffar i Stockholm med Ulf Karlsson, varvid han lämnar den redovisning av Sabbatsbergs-ärendet som återfinns här ovan.
Med andra ord är tiderna ifråga inget som Sven Anér själv kokat ihop, utan han har fått dem av Ulf Karlsson. Frågan om tidernas riktighet handlar därför om trovärdigheten i Ulf Karlssons minnesbild. Sven Anérs egna funderingar saknar som bekant trovärdighet, men här fungerar han bara som "stenograf" och då finns ju möjligheten att det för en gångs skull blivit rätt.
Jag kan alltså konstatera, att såvitt Ulf Karlsson beträffar så är tiderna helt och fullt rimliga. Men hur står det till med Mårten Palme och Ingrid Klering? De måste ju (1) hinna promenera hem till Ingrids bostad på Vanadisvägen, (2) ta av sig ytterkläderna och sätta på té, (3) svara när Lisbeth ringer på telefonen, (4) klä på sig igen och störta ut på gatan, (5) få fatt på en taxi och åka med den till Västerlånggatan i Gamla Stan, (6) kila upp till makarna Palmes granne Janken Myrdal för att få nyckeln till föräldras lägenhet, (7) gå in i lägenheten för att hämta det som skulle hämtas där ("vissa papper" som polismannen Anders Pettersson uttrycker det), (8) kila ut och sätta sig i den polisbil som väntar utanför och sedan bli körda till Sabbatsberg.
Huvvaligen! Här får de raska på ordentligt för att hinna fram till Sabbatsberg i tid för att Ulf Karlsson ska kunna knäppa sin berömda "Lisbeth-bild" kl 23.43. Frågan är om det överhuvudtaget går? Låt oss göra en optimistisk beräkning, för att kolla om det fungerar!
Mårten har sagt att han såg ambulanserna köra förbi när de gick hemåt, vilket måste ha skett på Karlbergsvägen alldeles innan ambulanserna viker vänster in på Västmannagatan. Avgångstiden från Bokcirkeln, där de efter filmen stått och samtalat med makarna Palme, kan vi sätta till 23.15. Promenadsträckan till den punkt där ambulanserna passerar handlar om en dryg kilometer, 1 200 meter på sin höjd. I normal men rask promenadtakt (6 km/h) tar den sträckan 12 minuter att gå. Ambulanserna passerar mycket riktigt den platsen kl 23.27.
När ambulanserna passerat har de ytterligare cirka 400 meter kvar att gå till Ingrids bostad, vilket tar fyra minuter. De är hemma hos Ingrid kl 23.31. Sedan ska de ta av sig ytterkläderna och sätta på té, då ringer Lisbeth. På optimistiska antaganden kommer telefonsamtalet kl 23.33 och det blir inte långt. Redan kl 23.34 hoppar Mårten & Ingrid i ytterkläderna igen och rusar ut på gatan. Mårten har sagt att de hade tur med att få tag på en taxi, vilket inte var så lätt på fredagkvällar på den tiden.
På optimistiska antaganden sitter de i taxin kl 23.34 och den kör naturligtvis fort därför att det är bråttom. Till Gamla Stan är det fem kilometer fågelvägen, och kör man Torsgatan ner så blir det ingen omväg att tala om utan dit ner kan man ta sig på fyra minuter om det är bråttom – vilket det ju är. De är då framme vid makarna Palmes bostad kl 23.38. Sedan ska Mårten rusa in och ringa på hos Myrdal, få nyckeln, kila in till föräldrarnas bostad och hämta "vissa papper". Så ut igen och ner till den väntande polisbilen. På optimistiska antaganden kan avfärden tänkas gå kl 23.40.
Sedan är det "plattan i mattan" till Sabbatsberg, och man ser ju på Ulf Karlssons "Lisbeth-bild" att de har väldigt bråttom. Dit hinner de på tre minuter, och är då alltså framme kl 23.43, precis som Sven Anér rapporterar i sitt nyhetsbrev.
Med andra ord går det faktiskt ihop, men det är på håret och förutsätter genomgående optimistiska antaganden. Vad som är helt klarlagt, det är att det inte är i Ulf Karlssons ände som skon klämmer utan han har faktiskt ganska hyfsat gott om tid. Restriktionerna på det här analysproblemet ligger istället i Mårtens & Ingrids ände, att de först måste hinna hem, sedan ner till Gamla Stan och upp igen till Sabbatsberg innan bilden tas. Då blir det på håret, men som jag visat här ovan så går det under genomgående optimistiska antaganden.
Vidare förutsätter det min mordtidskorrigering, dvs att mordet sker redan kl 23.19 och att ambulanserna kör iväg från mordplatsen kl 23.26. Utan de extra 2-3 minuter som man hämtar där så går förloppet helt enkelt inte att få ihop, och då ser ni att det är just det förhållandet som fått mig att intressera mig för den här tidsuppgiften.
Tidsuppgiften som sådan är trovärdig just därför att den
inte kommer från Sven Anér utan från Ulf Karlsson
via Anér som "stenograf". Kanske är den inte exakt på minuten, med tanke på att Karlsson berättar det här för Anér först 14 år efter mordet. Men om tidsuppgiften inte är exakt på minuten rättvisande så ligger den under alla förhållanden inte mycket fel. De hade väldigt bråttom och de hade väldig tur med taxin, och under de förutsättningarna hamnar man vid de "optimistiska" siffror jag redovisat här ovan.