Citat:
Ursprungligen postat av
JeppeNil
Det här motbevisades i den här artikeln:
https://www.expressen.se/nyheter/chevamannens-nya-uppgifter-om-palmemordet-/
"Han har också en annorlunda beskrivning av Stig Engström, vars klädsel med mörk rock, keps, glasögon och handledsväska slås fast av polisen i förundersökningsprotokollet kring Christer Pettersson.
– Jag tyckte att han var mer ljusaktigt klädd och hade nåt beigeaktigt på sig med keps och glasögon. – Det kan vara svårt med färger efter så många år, men min bild är inte mörk rock utan att han var ljusare klädd med portfölj i handen. "
Engström var inte klädd i en ljus rock. Hur bemöter du påståendet att han skulle kommit till platsen 5-6 minuter efter mordet när polisen redan var på plats? Vi vet att Engström gick ut ur dörren före mordet ägde rum. Varför skulle det ha tagit honom 5 minuter att gå 80-100 meter på gatan?
Citat:
Ursprungligen postat av
JeppeNil
Engström var inte klädd i en ljus rock
Lars L bibehåller 2018 sin version från 1986 att Stig skall ha varit klädd i ljus rock, det faktum att utredningen säger att Stig bar mörk rock spelar mindre roll, Lars har observerat Stig i ljus rock, det betyder inte att han sett fel person, bara att han har tolkat fel nyans på Stigs rock.
Alla andra uppgifter om mannen stämmer in på Stig, men enligt dig så ska man då alltså avfärda vittnets observation eftersom han angivit fel nyans på rocken? Vem är då personen vittnet observerar?
Man kan inte förvänta sig att alla vittnena exakt skall kunna återge personer vid mordplatsen.
Citat:
Ursprungligen postat av
JeppeNil
Hur bemöter du påståendet att han skulle kommit till platsen 5-6 minuter efter mordet när polisen redan var på plats? Vi vet att Engström gick ut ur dörren före mordet ägde rum. Varför skulle det ha tagit honom 5 minuter att gå 80-100 meter på gatan?
Uppgiften stämmer inte. Observera att han nämner detta 2018 och inte 1986, detta är alltså nya uppgifter och skall tas med en nypa salt.
Stämmer uppgiften så betyder det alltså att Stig skall ha sprungit längsmed Tunnelgatan och uppför trapporna, sedan sprungit runt kvarteret och in i Skandiahuset genom bakdörren, och sedan kommit ut igen genom entreporten vid Sveavägen. Allt under 5 minuter, är det Usain Bolt vi pratar om här.
Detta är endast en idé som du skulle kunna presentera med gott samvete på TV4s privatspanarkryssning 1994
Ditt argument om Skandiamannen som GM har noll och inget värde, och det ska jag presentera här:
För det första:
Leif L pekar ut Skandiamannen som
vittne, inte mördare.
Detta gör han
både 1986 och 2018.
För det andra:
I förhöret 1986 pekar Leif L först ut en man som springer in mot Tunnelgatan (mördaren) och sedan en annan person som är Skandiamannen. Han har alltså observerat två helt skilda personer, detta är
inte en och samma person.
Om personen han observerar som kommer gåendes från Skandiahusets håll inte är Stig, vem är det då?
Alla på platsen direkt efter mordtillfället skall ju vara registrerade, eller påstår du helt enkelt att det finns en person som ingen utom just Leif L noterat kommer gåendes från Skandiahuset efter mordet, och sedan frotterar sig med vittnen och poliser och stannar kvar långt efter att ambulansen åkt,
och ingen noterat honom!?
För det tredje:
Att Lars L ger en annan version 32 år efter mordet är noll värt, den bästa beskrivningen ges i förhöret 1986 då minnet är som färskast.
För det fjärde:
Vad är din kommentar gällande Jan:s vittnesmål om Skandiamannen? Som sagt, teorin om han som gärningsman spricker när man analyserar dessa vittnesmål.
Jag vill gärna ha din kommentar om Jan med..
Det är förståeligt att du och alla andra Skandia-spanare greppar tag i allt som går för att hålla fast er i er galimattiasbild, även om vittnena från mordplatsen fortfarande idag bestämt hävdar att Stig
inte är mördaren.
Tydligen vet ni mer än de som var på platsen vid mordtillfället
Jag konkluderar återigen att Stig har alibi och
inte är mördaren.