Att börja göra affärer via schweiz för att man har "lite pengar över" varje månad verkar synnerligen korkat, och framförallt dyrt i förhållande till det investerande kapitalet.
Att amortera är som sagt alltid bra, men det beror också lite på vad du har för villkor på dina lån. Skulle du kunna presentera räntan, eventuellt bidningstid osv?
Fonder är i regel ingen höjdare, framförallt inte med mindre investerat belopp. Avgifterna/courtaget äter upp en del vilket är ganska kännbart då avkastningen ofta inte heller är så stor. Det finns många exempel på där sparkonton har gett bättre avkastning än fonder.
Det bästa är att, genom rena aktier, bygga din egen fond. Då skräddarsyr du ditt innehav och har samtidigt möjlighet att göra en bra avkastning.
www.aktiedirekt.se är ett billigt och bra alternativ. Du kan även använda dig av kapitalförsäkring så kringgår du vinstskatten. Jag antar att det var det du ville undvika när du skrev att "fonder har stor insyn från skatteverket".