Citat:
Ursprungligen postat av protector
http://www.barometern.se/nyheter/ola...82106709%29.gm
Man undrar hur dessa människor kan hamna på öland. Till att börja med är det ju första EU-land de ska söka asyl i, varför blir de inte bara portade vid gränsen
Men är inte det här fantastiskt bra?
150 stycken arbetssugna och högutbildade raketforskare som väljer Sverige måste betraktas som rena lottovinsten. Och vilken sällsynt bra tajming också, precis när företagen skriker efter just denna typen av kompetens...
Dessa juveler kommer förmodligen att integrera sig i det svenska samhället och bli närande och nyttiga samhällsmedborgare i en handvändning.
Vi svenskar har ju trots allt 550 års erfarenhet av zigenare och deras intresse av att bidra till Sverige och att integrera sig.
Nu måste Maria Leissner vara överförtjust.
Citat:
Eftersom det plötsligt kommit en flod av asylsökande romer från Serbien, misstänker Migrationsverket att någon organiserat ”flyktingresor” till Sverige som sålts in som ”möjligheternas land”. Det ska nu snabbutredas huruvida de asylsökande romerna har rätt till skydd i Sverige eller om de ska avvisas.
Hur mycket resurser slösas inte bort på att överhuvudtaget släppa in zigenarna i landet? De måste ju kunna avvisas direkt vid gränsen eftersom det inte finns en snöbolls chans i helvetet att de har asylskäl.
Citat:
Solveig Bengtsson säger att det inte är sannolikt att de får stanna.
– Serbien är en demokratisk stat med lagar, regler, myndigheter och domstolar som ska kunna ta hand om sin egen befolkning, säger Solveig Bengtsson.