Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2015-12-08, 22:54
  #2029
Medlem
IQ130s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av agrymmi
Donald Trump släppte ett uttalande om att han vill förbjuda alla
muslimer från att komma in i USA tills de tar reda på vad som pågår i USA efter
den senaste dödsskjutningen. Tror dess värre att muslimer bara triggar igång på detta
och clownen Donald Trump och USA skaffar sig massa fiender. Är det här början på
det tredje världskriget ?

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21901268.ab

https://www.youtube.com/watch?v=QwfxyppwNUk

Det kan det verkligen vara, Trump är en farlig man. Han tänker som många svenssons gör, men det lämpar sig inte på högre spelplaner där rikenas säkerhet kräver eftertänksamhet, analys och långsiktigt agerande kombinerat med en känsla för att extremism och extrema tankegångar är yttringar som historiskt bekämpas med helt andra metoder än att sålla ut folk. Det är så krig börjar, nämligen! Alla utsållade, bortvalda enas i ett gemensamt hat. Nej, Usa, inkludera för guds skull.

Brott och extremism hanteras på helt andra sätt. Munväder=Olämpligt och farligt!
2015-12-08, 22:56
  #2030
Medlem
bezmenovs avatar
Hellre Trump än Hillary, helst hade jag velat se en Trump med 20% Hillary i sig, men tydligen så måste man vara extremist numera.

Antingen är folk sjukt trötta på PKvansinnet(Trump) eller så är de PKrobotar(Hillary), har vi snart nått gränsen där ingenting längre kan väcka resterande PKrobotar? Oavsett hur samhället skadas och förfaller så kommer de återupprepa sina axiom och sina floskler in i det sista. De sista med någon som helst förmåga att värdera en åsikts substans jämfört med den egna åsikten har nog redan svängt ifrån det som är PK till ren och skär pragmatism, för det är ju det de flesta av oss är här på flashback är, pragmatiker. (med undantag för äckelrasister som lika gärna skulle kunna vara troll utsända av "det goda", seriöst, riktigt vämjeliga saker man får läsa här ibland)

Det finns i alla fall många av oss som vet eller känner på oss vad som pågår bakom kulisserna, och needless to say så är vi pragmatiker betydligt mer handlingskraftiga än hjonen på den andra sidan.

Citat:
Ursprungligen postat av shutthefuckup
alla vet att Trump är en riktig skitstövel och alla vet att han inte kommer att ha en suck om det blir han som ställer upp mot Clinton. Inte ens amerikanerna kommer att vilja ha en säkerhetsrisk som president, det konstiga är att republikanerna ändå vill att han ska bli deras kandidat.
Hillary är en betydligt större säkerhetsrisk än Trump, Hillary kommer fortsätta på den inslagna vägen och därmed fortsätta mot fördärvet, Trump innebär i alla fall en liten chans.
2015-12-08, 22:57
  #2031
Medlem
NegerGregerxDs avatar
CNN ger sig på Trumps briljanta spokeswoman Katarina Pierson:

https://www.youtube.com/watch?v=F-E908EcL4A

Bjuder även på den här mycket tillfredsställande bilden
2015-12-08, 22:58
  #2032
Medlem
Varulvs avatar
"Bilda er egen uppfattning om Trump" verkar vara "Tyck som Trump annars litar ni på media".

Jag tycker inte om Trump eller något han säger, och det är inte Lena Mellin som har sagt det till mig, utan det är min personliga åsikt att Trump är ett stolpskott.

Jag tror inte man behöver dra några drastiska planer i verket, Trump börjar få rejäla fiender i sitt egna parti också, och snart kommer han behöva säga att han ska bomba månen för att förhindra muslimsk rymdfart för att överträffa sig själv.
2015-12-08, 22:59
  #2033
Medlem
KlausSteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nocuck
Gäsp kan ni komma med några riktiga argument mer än "Trump är galen" "Trump är en clown".

På vilket sätt är det galenskap att inte vilja ha illegala invandrare, muslimer (51% vill ha sharia) att inte stödja Islamister i Mellanöstern och att återinföra goda handelsrelationer till Ryssland? Ja vi kan inte ha en "galning" som Trump. Det är bättre att lita på seriösa politiker som Bush, Obama, Blair och andra som har suttit Mellanöstern i brand och skapat massinvandring till Europa

Helt riktigt. Vart i helvete har alla "seriösa" politiker lett er? Trivs ni verkligen med dagens västvärld? Krigen i MÖ, det nya, kalla kriget mot Ryssland, massinvandringen etc. är vad omvärlden och specifikt amerikanerna förtjänar?

Den första presidentkandidaten på länge som inte kommer vara direktstyrd av allehanda lobbyorganisationer, och ni föredrar de kaospolitiker som får storspö av Trump i debatter och opinionsundersökningar?
bernad_laws avatar

Moderatormeddelande

Postat av bernad_law 2015-12-08, 23:05
Medlem
Ämnen sammanfogade.

Detta är numera den stora tråden om Donald Trump, och platsen för diskussioner om hans politiska gärning tas här. /Mod
2015-12-08, 23:05
  #2035
Medlem
bezmenovs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlausStein
Helt riktigt. Vart i helvete har alla "seriösa" politiker lett er? Trivs ni verkligen med dagens västvärld? Krigen i MÖ, det nya, kalla kriget mot Ryssland, massinvandringen etc. är vad omvärlden och specifikt amerikanerna förtjänar?

Den första presidentkandidaten på länge som inte kommer vara direktstyrd av allehanda lobbyorganisationer, och ni föredrar de kaospolitiker som får storspö av Trump i debatter och opinionsundersökningar?
"Men han är ju en dumming! Han har ett "vi mot dom"-tänk även fast alla vet att alla människor alltid hjälper varandra så gott de kan!! Krig, folkmord, våldtäkt, rån, mord, utnyttjan, tortyr osv är bara en myt! Han tror att kön är biologiskt och innebär distinkta skillnader bara för att vi har genomgått en sådan evolution under miljontals år!!"

Sen är han tyvärr lite av ett kukhuvud
2015-12-08, 23:08
  #2036
Medlem
https://www.youtube.com/watch?v=ixLinp_T-WQ

Jävligt bra Trump intervju från i morse MSNBC Morning Joe.
2015-12-08, 23:21
  #2037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nocuck
Gäsp kan ni komma med några riktiga argument mer än "Trump är galen" "Trump är en clown".

På vilket sätt är det galenskap att inte vilja ha illegala invandrare, muslimer (51% vill ha sharia) att inte stödja Islamister i Mellanöstern och att återinföra goda handelsrelationer till Ryssland? Ja vi kan inte ha en "galning" som Trump. Det är bättre att lita på seriösa politiker som Bush, Obama, Blair och andra som har suttit Mellanöstern i brand och skapat massinvandring till Europa

Exakt, när jag hör folk säga/skriva att "Trump är galen" så associerar jag det med slagordet ”Krig är fred, frihet är slaveri, okunnighet är styrka” från Orwells 1984.

Trump må sakna fingertoppskänsla, men han kompenserar detta i mitt tycke med att vara spikrak med vad han tänker och tycker.

Och, vad tycker han?
- Att illegal invandring från Mexico inte är bra för USA
- Att det är en dålig idé att ha en obevakad gräns som knarklangare och kriminella kan passera fritt.
- Att Mexico ska betala för ett taggtrådsstängsel som ska skydda USAs gräns
- Att han inte tar emot donationer, och därmed inte är "köpt" som de andra politikerna
- Att göra "Amerika great again", d.v.s. sluta kriga och etablera balanserade handelsrelationer med Kina och Ryssland bl.a.
- Avsluta militära aktiviteter i Afganistan, Irak, Libyen, etc.
- Att hindra islamister från att etablera sig i USA genom att tillfälligt neka visum till muslimer
- etc etc

Är ovanstående uttalanden ett tecken på galenskap?
-
2015-12-08, 23:26
  #2038
Medlem
ReiseReises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
På 133:e plats enligt Forbes men han beter sig om om han var etta. Tippar på att han kommer rasa ordentligt på den listan efter att förlorat/dragit sig ur president-valet.

Trumps väg till rikedomarna är kantad av skandaler,stämningar och konkurser så hans rykte som duktig affärsman är inte helt välförtjänt. Vet att han inte kommer bli vald till president men oj vad han skulle bli förvånad om han vann och insåg att politik inte är en one man show. Presidenterna i USA är dessutom mest spokespersons.


90% om inte 100% av alla kandidater till presidentvalet har haft en politisk karriär innan, varit inblandade eller haft djupgående politisk utbildning. Trump är endast en affärsman med ett sinne för showbusiness och allt vad det innebär. Det skulle faktiskt vara ganska farligt att ha en man som honom vid presidentposten som är så diplomatiskt oerfaren och politiskt ofärgad
2015-12-09, 00:05
  #2039
Medlem
antoneriks avatar
Vi ska för all del inte glömma att Donald Trump i samband med förra amerikanska presidentvalet lovade att offentliggöra en nyhet som skulle förändra allting. Nyheten bestod i att han utlovade fem miljoner dollar till den som kunde bevisa att Obama inte var född i USA. Tydligen hade han fått inspiration av filmen "Ransom" med Mel Gibson. Ingen lyckades kassera in belöningen.
2015-12-09, 00:10
  #2040
Medlem
Menveds avatar
Trump ökar kraftigt i New Hampshire. Undersökningen gjordes nästan helt innan senaste uttalandet om muslimer. Trump får 32 procent (+6). Tvåa är Rubio med 14 procent (+5). Ingen annan är i närheten.

http://edition.cnn.com/2015/12/08/politics/donald-trump-poll-new-hampshire/index.html

Edit: Kan lägga till för de som inte vet att New Hamshire är den andra staten efter Iowa att hålla primärval. Trump leder stort i Iowa och om de här siffrorna håller i sig även efter hans muslimuttalande så kommer han att sopa banan med konkurrenterna. Hela primärvalet kan vara avgjort efter supertisdagen i mars om det går riktigt bra.
__________________
Senast redigerad av Menved 2015-12-09 kl. 00:14.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in