Citat:
Ursprungligen postat av
Menved
Jag läser en del artiklar om att det skulle kunna bli en brokered convention där varken Trump eller Cruz får egen majoritet och att delegaterna då skulle kunna nominera Rubio som en kompromisskandidat.
Detta låter som totalt vansinne. Rubio är naturligtvis ingen kompromisskandidat mellan Trump och Cruz. Säg att ställningen är den här: Trump 45, Cruz 35 och Rubio 20 när konventet börjar. Då skulle naturligtvis Trump erbjuda vicepresidentposten till Cruz och han skulle då dra sig ur och Trump skulle vinna med 80 procent av delegaterna. Rubio skulle göra samma sak men Cruz skulle då tacka nej eftersom han naturligtvis föredrar Trump som president då de har samma politik.
Har jag missuppfattat något? Jag tycker jag läser så många vansinnigheter i amerikansk MSM om presidentvalet att jag börjar undra om det i själva verket är jag som är galen.
Det är en diskussion som återkommer val efter val, men det är alldeles för tidigt att säga något om det. Om grunden för diskussionen är dagens opinionsmätningar är det väldigt historielöst. Mycket kommer att hända innan Iowa, och mycket kommer att hända långt innan super tuesday.
Du har rätt i att det är vansinne, men de politiska kommentatorerna har betalt för att skriva, så de får utvärdera alla möjliga och omöjliga scenarion. Men det absolut mest troliga är att valet är avgjort redan på super tuesday.