Citat:
Ursprungligen postat av Cyaxares
Hur kom antikens Grekland / Grekiska riket till?
Hur föll den?
Det fanns aldrig något enat grekiskt rike för hela grekland, förvisso fanns det olika förbund, som de Aitoliska och Achaiska förbunden, men för mesta del av antikens grekland fanns det olika stadsstater som var självständiga.
Frågan är även lite flummig, vad menar du med att de "kom till"? Det kan betyda hur gränserna mellan stadsstaterna uppstod, hur grekerna kom att bli ledande inom filosofi osv.
Att staterna som självständiga föll är ganska enkelt, de hade under 300-talet före kristus lagt så mycket energi på varandra att när Makedonien kom så föll de. Men efter Alexanders död återfick de sin självständighet och insåg att de inte klarade sig själva, därav tillkom de Aitoliska och Achaiska förbunden. De förlorade dock sin totala självständighet med att romarna invaderade och gjorde grekland till en fin liten provins. (Hur utvecklingen såg ut där har jag ingen aning om, kanske de fortfarande var världsledande filosofer .. vad vet jag)