• 1
  • 2
2010-10-09, 05:07
  #13
Medlem
Gereiss avatar
tänd tändstickor!
Citera
2010-10-09, 12:29
  #14
Medlem
vaselines avatar
Jag tycker doftsatta hem tyder på att man har någon annan, otrevligare, doft att dölja. Luktar badrummet viol börjar jag genast sniffa efter underliggande avloppsstank. Det ska inte lukta någonting inomhus... om man inte bakar bullar förstås
Citera
2010-10-18, 21:41
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MRZnr1
Var på ett ställe på jobbet där jag kan svära att det doftade lite svagt viol. Kom ju på tanken att jag skulle ha något som ger en svag god doft i köket och på toaletten.

Jag har googlat runt lite och hittat lite, men jag är inte direkt sugen på att köpa grisen i säcken på nätet. Det jag hittat som verkar mest intressant är en doftsten man lägger en olja på. Läste också om en doftpåse. Jag vill ha något som inte syns eller annars ser estetiskt snyggt ut då jag är mycket för inredning. Doften ska givetvis vara svag och det får vara något som man inte måste fixa med varje dag.

Någon som kan tipsa mig om en affär eller produkt jag bör ta en titt på?


Du borde satsa på doftljus. Hemmet får genast en mysig stämning vilket jag tycker är viktigt.
Jag köper mina ljus på partylight. Dom har flera hundra olika dofter. Dom luktar inte för mycket heller.
Citera
2010-10-18, 21:45
  #16
Medlem
Bluebeast72s avatar
Jasmine blommor, färska.
Citera
2010-10-18, 21:58
  #17
Medlem
TeEsErs avatar
Yankee candle-doftljus med doft av nytvättat.
http://www.amorina.se/yankee-candle-...m-jar-p79.html

Luktar väldigt diskret och det luktar verkligen utetorkad tvätt.

/T
Citera
2010-10-20, 22:22
  #18
Medlem
Terraries avatar
Skriver under på och rekomenderar "ren bomull" dofter, de är neutrala och diskreta. Ica maxi har sådana oljor med medföljande vasspinnar. Yankee candles har även den doften som små ljus, dessa lägger jag här och där i mina garderober för att dölja garderobslukt i kläderna och i garderoben som helhet.
Citera
2010-10-23, 01:57
  #19
Medlem
Det finns en rökelse av märket Auroshikha med doften African Violet, den är helt underbar. Eldar du intensivt ett par dagar räcker det att tända en var 3:e dag eller så sen, men du kommer göra det mycket oftare för det är så mysigt!
Citera
2010-10-23, 04:52
  #20
Medlem
JoelSUOMIs avatar
Själv kan jag inte vänta tills Mekonomen öppnar i morgon, kommer hänga på låste och kuta in och köpa en Suomi-wunderbaum till mitt rum! (Sedan kanske vinterdäcksdoften avtar lite)
Citera
2010-10-23, 04:55
  #21
Bannlyst
... Har du testat att fisa ofta?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in