Citat:
Ursprungligen postat av BuzzBeer
Läste en intressant insändare i dagens (3/10) Göteborgs-Posten. Signaturen "Arg libanes" tycker lärarna i skolan är rasister och han drar upp flera exempel på hur "blattarna" får skit medan "svensken" kommer undan.
Känner ni "blattar" igen er i Arg libanes beskrivning av den svenska skolan? Svenskar som går i skolan, har libanesen rätt?
Här kommer lite av det den arge libanesen skriver
Vi blattar får alltid skulden
Varför ska blattar bli behandlade illa?
Till exempel om man sitter i klassrummet och två blattar förhör varandra och pratar lite högt medan svenskarna pratar högre, varför säger lärarna till blattarna?
Varför får blatten samtal hem när det var svensken som kastade mat?
Jag tycker att lärarna borde öppna sina ögon och inte bara kolla på blatten, svensken kan göra vad han/hon vill utan att läraren gör något.
När en lärare frågar en sak och jag ska svara, varför säger han/hon tyst till mig och låter svensken förklara?
När jag gick i fyran fick alla blattar kvarsittning men inte svensken.
Varför?
Men han gör ju nu skillnad på folk och folk när han "ser" detta
Som nämnt i tråden var det en ren idiotisk text som omedvetet eller inte är ute efter att provocera.
Om man har de goda betygen men är lite fjantig nån gång så kan läraren förbise det vissa gånger, om man däremot inte har betygen så kan man räkna med att få lite extra skäll, för läraren tänker då att man ändå är en slacker som inte bryr sig om skolarbetet och därav förtjänar man lite extra pisk.