Citat:
Ursprungligen postat av Bohr
Lite osäker på vart tråden ska ligga men jag chansar här.
Vad var det som kom först igentligen? Innan universum och "big bang", innan den där lilla ärtan som exploderade vad fanns då? Och hur blev det skapat?
Jag har tänkt länge och noga på det här, hur fan går det ihop egentligen, någonting måste ju ha triggat nåt att gå igång men hur fanns det något om ingen fanns där att skapa?
All materia måste ha kommit från något, men vad kom detta något ifrån. Är det bara jag eller finns det andra som har tänkt på samma sak?
Kan passa på att säga den enda förklaring jag kommer på är att allting bara har funnits, eller att det skapade sig själv ur ingenting och att allting har gått i ett enda enormt kretslopp sedan dess.
du får nog vänta ett par hundra år innan vetenskapen kommer dit
det här med big bang är ju fortfarande en teori det med, alltså inget fakta.
tips: vad du än gör ska du inte fylla dina obesvarade frågor med svaret: "gud", allt har nämligen en förklaring.