2010-09-16, 13:51
  #1
Medlem
Hallo

Håller på att renovera ett hus och har rivit kaklet över diskbänken då det spruckit på flertal ställen, inte konstigt då kaklet satt på spånskiva.

Om jag nu sätter en 6mm gips där kommer kaklet komma ut en bit på diskbänken och även putta ut spisen 6mm extra, det är väl inte hela världen men det kommer nog se lite konstigt ut på vissa ställen.

Finns någon lösning som är tunnare än 6mm och såklart är de viktigaste att kaklet inte ska spricka igen.

spånskivan går ej att plocka bort då det är en del av kökskonstruktionen och det blir alldeles för mycket jobb.
Citera
2010-09-16, 14:11
  #2
Medlem
sätt det direkt på väggen annars?
Citera
2010-09-16, 17:39
  #3
Medlem
sätt allocs kitchen wall skivor istället så är problemet löst..
Citera
2010-09-16, 18:44
  #4
Medlem
MaZtoRs avatar
Eller chansa med flexibelt fix och fog direkt på spånskivan. Det brukar fungera men gör inte alltid det.
Citera
2010-09-16, 23:53
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kavallin
sätt det direkt på väggen annars?

jag framhävde att de va spånskiva bakom så att sätta direkt på den är nog inte så lämpligt, då risken är stor om inte garanterad att de nya kaklet spricker med, trä rör på sig, kakel gör inte.
Möjligen med flexibel fix då men finns ingen annan lösning får de nog bli en 6mm gips iaf
Citera
2010-09-17, 11:09
  #6
Medlem
MaZtoRs avatar
Kanske skulle funka att limma dit en tunnplåt först. De är bara 0.6mm. Har dock aldrig provat och aldrig hört talas om någon som gjort det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in