Pasta + sås är ju för det mesta något som man bara behövar en kastrull och en stekpanna till. Stekspade för att röra i allt med. Sen tallrik och bestick på det om man inte pallar äta rakt ur stekpannan. Kastrullen är ju nästan bara att skölja ur när man kokar pasta, tar 15 sekunder tokmax att diska.
Tomatsås, köttfärssås, carbonara, randomsås. I med allt bara, på med pasta och ät. Det är min standardgrej när jag egentligen inte pallar göra mat.
Wok annars. Är man riktigt manisk på att inte få någon disk så kan man ju göra nudlarna i varmvatten direkt i tallriken du tänkte äta från och bara sila, sen ner i stekpannan med random shit. Då behöver man bara stekpannan.
1:Köp en burk ravioli.
2:Placera sagda burk på ett varmt element (öppna ett fönster om elementet inte är varmt nog)
3:Invänta morgondagen.
4:Ät den nu ljumma raviolin med fingrarna direkt ur burken.
Grytor av olika slag. Helst så ska du ha en stor stekgryta av gjutjärn, då kan du börja med att bryna köttet sen kan du hacka och slänga i lite vad som helst som du gillar i grönsaksväg, på med lite vatten eller buljong och låt puttra nån timme eller så. Grädde och kryddor tar man efter smak. Disken som blir vid matlagningstillfället är en kniv, en skärbräda, en slev och en stekgryta. Av detta får du ut kanske 3 liter gryta som du kan dela upp i mindre portioner i matlådor som sedan värms i micro. Ät med en gaffel/sked direkt i lådan. Mycket mindre disk till 6-8 måltider kommer du knappast undan med utan att beställa pizza.
Varför inte min vardags favorit karre i ris där allt sköter sig självt i en traktörpanna.
Stek karren så den får färg och krydda, måtta upp ris efter behov och häll det över köttet och blanda ner en köttbuljong tärning,vatten och någon matsked soja samt rätt mycket svartpeppar så sköter det sig självt och blir ett saftigare kött och ett gott ris.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!