Citat:
Ursprungligen postat av babblan
När medierna skriver om rattfyllon så talas det om hur hemsk dom är som riskerar livet på andra (vilket är sant!) , men när medierna skriver om Kikki så är det synd om henne som inte klarat av pressen utan blivit "tvungen" att supa och köra i fyllan. Kikki är ett vanligt fyllo precis som alla andra fyllon, det tragiska är att hennes barn får skämmas varje gång hon är på löpet med sina fyllebravader.
Skillnaden mot för många andra fyllon är också att Kikki har uppbackning från en massa människor som ställer upp för henne, parkbänksfyllot är oftast ensam. Hon har inte supit för sista gången är jag övertygad om, hon kommer inte att sluta förrän hon får riktiga konsekvenser av sitt handlande, ex. att ingen vill ha henne på scenen, tidningarna slutar att få henne framstå som en stackare osv
Mycket bra analys. Finns ingenting att tillägga, men jag vill ändå genom ett inlägg understryka det riktiga i denna post!
Klarsynt och ärligt!