Citat:
Ursprungligen postat av Spyrran
Vad gör man när Socialkontoret kräver att all kontakt måste ske via telefon först? Jag har endast mobil med kontantkort, och inga pengar kvar där. Så kan inte ringa. Mina sista slantar gick åt för att kunna betala hyran. Har knappt någon mat i kyl, frys eller skafferi. Har i princip bara lite ris, mjöl, socker och kryddor.
Har försökt kontakta Socialkontoret (genom att maila samt gå dit personligen). Men de hänvisar till telefonkontakt (då man ska ringa växeln och få en inbokad tid). Jag är också en av de personer som saknar vänner, och har dålig kontakt med familjen. Så kan inte be dem om hjälp (tex låna pengar eller be dem ringa Socialkontoret).
Så vitt jag vet, får jag bara bostadsbidraget den 27 december. Vilket blir den sista, eftersom jag måste förnya ansökan. Började söka jobb i våras, men då var jag student. Då brydde jag mig inte om att bli inskriven på Arbetsförmedlingen. Så det dröjer innan jag kan få pengar från jobbgarantin. Söker fortfarande jobb, så jag vill inte leva på socialbidrag. Just nu är jag mest ute efter matpengar eftersom det är mest akut.
Men eftersom man måste ringa till Socialen först, så är jag körd. Vad händer nu?
Först och främst, jävla gitter och helvete det där med telefontiderna och dålig flexibilitet. Synd att du kommit i kläm på ett sådant här dumt sätt!
Detta beror lite på var du bor, men jag ska försöka ge dig tips, hoppas dem är till hjälp. Många kommuner har ett "medborgarhus" eller liknande, där finns det ofta telefoner som är kopplade internt, dvs man kan ringa till tjänstemän i kommunen på dessa telefoner. Kolla på din kommuns hemsida ifall det finns något sådant. Om du har varit där fysiskt kan du ju be den personal som tar emot att ringa upp dig på en bestämd tidpunkt, och sedan få ansökningshandlingar skickade till dig. När maten tar slut, eller helst några dagar innan, fixa med kontoutdrag och ansök om akuta matpengar.
Hoppas det löser sig för dig och jag beundrar att du verkar så lugn mitt i allt kaos.