Citat:
Ursprungligen postat av Koiho
När det gäller hög hyra, så beror det på. En barnfamilj kan ofta beviljas pengar för hög hyra då de behöver ha en större bostad än en ensamstående person.
Nu bor du ensam i en fyra, så risken finns att de ber dig flytta till ett mindre och billigare boende. En person som bor ensam (enligt socialtjänsten) brukar sällan behöva en fyra, så de kan be dig söka boende i en etta eller tvåa. Tvåa beror framförallt på hyreskostnaden. Speciellt nu när du befinner dig i en situation där du har inkomst, men inte har råd med hyran.
Ska du söka försörjningsstöd? I så fall får man ju hyra + el betald och riksnormen. Har du räknat ut att du bara är berättigad till hyra på 1100 med tanke på dina övriga inkomster?
Jag räknade bara min egen inkomst, 7700, 8800 i hyra-7700 = 1100 kvar, .så jag tänkte att, visst, jag bor i en fyra, men eftersom jag fortfarande betalar majoriteten själv borde det bli billigare för dem än för andra nissar som behöver ha hyra på 4000+andra utgifter betalda? Eller funkar det inte så?
Detta är för övrigt bara en sista utväg för mig om jag inte får fortsätta studera i vår, eller ifall ingen rumskompis vill flytta in, i båda fallen klarar jag mig utan, jag vill bara planera i förtid just pga. mitt problem med just jobb.