2010-08-31, 02:06
  #1
Medlem
Aritzos avatar
När jag unrar en fil till D: så tappar jag utrymme i C: pga cache vilket är jävligt jobbigt men vart går denna cache? Det tar mycket plats och jag vill radera det som winrar lägger in i C:.
Citera
2010-08-31, 06:30
  #2
Medlem
[Strange Days]s avatar
Skulle tro att WinRAR utnyttjar systemets default Temp-katalog.

Windows Vista/7 = %UserProfile%\AppData\Local\Temp
Windows XP = %UserProfile%\Local Settings\Temp

(%UserProfile% = Sökvägen till din användares hemkatalog i variabelform)

Du kan tömma Temp-mappen antingen manuellt eller genom att använda diskrensningsverktyget som du hittar i Start-menyn under Tillbehör -> Systemverktyg.

I WinRAR-inställningarna kan du även ange valfri katalog som du vill skall fungera som temporär sådan.
__________________
Senast redigerad av [Strange Days] 2010-08-31 kl. 06:34.
Citera
2010-08-31, 06:33
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aritzo
När jag unrar en fil till D: så tappar jag utrymme i C: pga cache vilket är jävligt jobbigt men vart går denna cache? Det tar mycket plats och jag vill radera det som winrar lägger in i C:.

I winrar: Inställningar->Inställningar->Sökvägar

Mapp för temporära filer:
c:\vartdetnuär\

Min är c:\users\användarnamn\AppData\Local\Temp\

Om inget är fel borde winrar själv ta bort tempdatan efter en fullständig uppackning, annars kan du bara rensa den mappen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in