• 1
  • 2
2010-08-28, 17:43
  #1
Medlem
det är ett par år sedan jag tävlade och lade sportkarriären på hyllan. har många gånger försökt träna för att komma i form igen, genom promenader/löpning. det har hållt max 3-4 veckor, sedan har jag inte kunnat träna mer på grund av smärta i benhinnorna/skenbenen.

Jag springer med gamla skor, inte för bra. Jag springer nästan bara på grus och kör mellan 3-6km när jag springer. springer jag 3 gånger en vecka så får jag garanterat ont nästa gång jag springer. har försökt med att stretcha benhinnorna, spola varmt/kallt vatten på dem efter träning, men inget hjälper.

att köpa nya skor är väl ett steg i rätt riktning men tror inte att bara det hjälper. springer jag för långt? finns det något mer jag kan göra? En kompis har samma problem och ska testa med tigerbalsam, det att att rekommendera?
En annan kompis fick massage på benen och det hjälpte honom direkt och nu har han inte längre ont i benhinnorna. dock hörde han sen att det inte är helt bra att köra på massage så.

vill verkligen kunna träna aktivt och komma i form igen och detta är oerhört irriterande. tidigare i livet har jag tävlat i löpning och aldrig haft problem på detta sätt.
Citera
2010-08-28, 17:47
  #2
Medlem
Hade samma problem. Nån sa att springa på asfalt så de gjorde jag å de hjälpte faktiskt. Tror de har att göra med att de e plant.
Citera
2010-08-28, 17:51
  #3
Medlem
Helenedals avatar
HAde själv samma problem. Testade lite utav varje, men fick helt enkelt vila med jämna mellanrum. Ända tills jag flyttade, och blev 'tvungen' att springa på asfalt. Även om jag ibland löper lite väl frekvent, så får jag ej längre problem med vare sig knä eller fötter.

Tillägg: jag skall poängtera att det inte måste bero på att du bara kör ensidigt på grus, utan det kan vara dina skor, eller till och med så att du är otränad.
__________________
Senast redigerad av Helenedal 2010-08-28 kl. 17:54. Anledning: Tillägg
Citera
2010-08-28, 18:34
  #4
Medlem
När jag sprang som mest kunde jag köra 20km på terrängbana utan att känna något i benen, efter en paus då jag satsat mer på cykling fick jag sjuka ben efter 3-5km. Snackade med en polare och han rekommenderade asfalt att börja med så sprang några pass på asfalt utan problem, nu kan jag igen springa på terrängbana men håller passen än så länge kring 5-9km och inte längre. Kanske nåt att för dig att testa, börja försiktigt på asfalt för att sen gå över till grus/terräng. Går ju även bra att testa variera, nån dag asfalt och nån dag terräng. Ett annat problem brukar ju vara att folk som tidigare varit aktiva kommer ihåg formen de hade då och går ut lite för hårt, man går ut tuffare än vad den nuvarande formen klarar av.
Citera
2010-08-28, 23:54
  #5
Medlem
1. Köp nya skor.
2. Träna max var tredje dag de första sex veckorna. Konditionen ökar snabbare än vad senor och ligament byggs upp och stärks, vilket gör det till ett nybörjarmisstag att träna för hårt innan kroppen har byggt upp sig. Öka mängd/tempo försiktigt, helst inte mer än 10% ökning per vecka.
3. Använd rehband stöd/värmare både under träning och mellan träningarna. http://sport.rehband.com/Products.aspx?m=3902&a=3876
4. Testa en balansbräda om inte ovanstående hjälper.

Jag har tidigare också haft problem med mina benhinnor. Det försvann när jag köpte nya skor som jag hade provat ut på löpband i butik. Därefter har jag bytt skor minst var 18:e månad. Har inte haft bekymmer med mina benhinnor sedan dess.
Citera
2010-08-30, 08:50
  #6
Medlem
job666s avatar
Jag hade även testat att försöka ändra stegisättning. Jag kan tänka mig att du sätter i hälen först? Pröva att köra tåhävningar för stärkt muskulatur och lägga om till att sätta i främre trampdynan först. Kolla runt på nätet efter tips om korrekt utförande, då alla löpstilar medför olika nackdelar.
Citera
2010-09-19, 12:02
  #7
Medlem
Krafses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av job666
Jag hade även testat att försöka ändra stegisättning. Jag kan tänka mig att du sätter i hälen först? Pröva att köra tåhävningar för stärkt muskulatur och lägga om till att sätta i främre trampdynan först. Kolla runt på nätet efter tips om korrekt utförande, då alla löpstilar medför olika nackdelar.

Bra tips där men övertramp (Heter det så? Nåja, vi kallar det så.) är om möjligt ännu värre om man springer på framfötterna! Det märker man om man ska sakta ner från hög hastighet och fortfarande håller sig på framfötterna. (Det går att göra men man får göra det lugnt och kontrollerat.) Foten kommer tryckas bakåt/snett uppåt, medan skenbenet trycks framåt/neråt. Det känns helt enkelt inte bra.. Samma känsla uppstår även när man håller en jämn hastighet och övertrampar, fast inte lika intensivt. Men det lär märkas dagen efter.
Så det här med hällöpning är inte alltid farligt, inte heller när man håller en jämn hastighet. Själv brukar jag hällöpa (eller jag landar nog helt platt med fötterna förresten) när jag värmer upp och bara joggar lite lätt. Det man bör kolla närmare på är var fötterna landar i förhållande till resten av kroppen.

Själv landar jag (när det går undan) med fötterna en liiiiten bit framför kroppen, detta på framfötterna. (hälarna kanske nuddar marken ibland men inte med något direkt tryck) MEN, fötterna utsätts inte för någon vidare belastning förrän de är lokaliserade rakt under kroppen. Om detta är helt korrekt eller ej vet jag inte, men det funkar för mig.

Ett tips för att få en mer resonabel steglängd (Detta har jag förresten kommit på själv! ) är att ta på sig TVÅ par byxor. Det ska vara så det känns lagom "icke-löpvänligt", fast självklart inte HUR stelt som helst då. Då kommer man automatiskt att korta ner steglängden för att inte brallorna ska spricka i sömmarna, och fötterna kommer landa mer under kroppen och det känns inte som om fötterna kraschar ner i backen så hårt.

Som ni märker pratar jag om övertramp, steglängd och härnäst om armpendeln. Detta för att allt detta hänger ihop och påverkar varandra. Det är därför såna här inlägg alltid blir löjligt långa!

Armendeln kan påverka hur mycket tryck fötterna utsätts för, så detta borde TS läsa mer noggrant. En armpendel där energin från vändningen riktas mer framåt, är bra för hastighet, (om man är stark nog i axelpartiet att hålla tempot) men kommer inte att göra kroppen nämnvärt "lättare", vilket är en av de stora anledningarna till att man över huvudtaget pendlar med armarna hårt under korta spurter.
Man vill avlasta fötterna med armpendeln. (Sen sägs det också att den stabiliserar bålen så inte magmusklerna behöver göra det. Kanske stämmer, vad vet jag??) Så, en felaktig armpendel kan göra att fötterna får bära upp mycket mer vikt än nödvändigt. Det är alltså en av anledningarna till att folk som springer kan få ont i smalbenen, för att musklerna i dessa får arbeta hårt som tusan. En annan anledning är som sagt övertramp på framfötterna. Eller att man bara är för otränad i underbenen.

Summa summarum - energin från vändningen i armpendeln bör riktas mer uppåt och händerna skall befinna sig något sånär nära axlarna när armbågen är böjd som mest. Titta gärna på elitlöpare, notera vart handen befinner sig vid vändningen. Kolla vinkeln på armbågsleden. Vändningen bakåt vet jag inte mycket om, tror dock inte den är lika viktig.

Btw, en korrekt armpendel är mycket kvickare än en felaktig, och eftersom benen sällan är långsammare än armarna, (även om det kan kännas så vid felaktig teknik) och ben & armar skall röra sig i harmoni, så betyder det att man också kan röra benen kvickare. Fler steg/sek = mer speed!

Tack och hej, nu pallar jag inte skriva mer.

Edit: Oops, ser nu att tråden är lite gammal, men men. TS kanske fortfarande har nytta av det?
__________________
Senast redigerad av Krafse 2010-09-19 kl. 12:06.
Citera
2011-06-12, 00:33
  #8
Medlem
Millediablos avatar
Jag har nu haft problem med benhinnorna efter kraftigt ökad träningsdos, jag har gått från 40k/v till 65 km och då sprungit mer på asfalt. Under tiden har jag haft samma skor samma upplägg med uppvärmning o.s.v men ändå fått rejäl smärta ovanför vänster fotknöl.

Sen dess har jag cyklat ( ingen löpning) ungefär 500 k på en vecka, första dagarna utan cykelskor med hältramp och problemen är väck. Nu tar jag det lite lugnare i löpspåret, jag försöker ha en vilodag mellan passen. Jag har inte medicinerat någonting under tiden bara låtit kroppen läka ut. Jag läste någonstans att dessa problem kan uppstå om vadmuskeln är starkare än framsidan?
Citera
2011-06-19, 14:26
  #9
Medlem
CuliusJeasars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Millediablo
Jag har nu haft problem med benhinnorna efter kraftigt ökad träningsdos, jag har gått från 40k/v till 65 km och då sprungit mer på asfalt. Under tiden har jag haft samma skor samma upplägg med uppvärmning o.s.v men ändå fått rejäl smärta ovanför vänster fotknöl.

Sen dess har jag cyklat ( ingen löpning) ungefär 500 k på en vecka, första dagarna utan cykelskor med hältramp och problemen är väck. Nu tar jag det lite lugnare i löpspåret, jag försöker ha en vilodag mellan passen. Jag har inte medicinerat någonting under tiden bara låtit kroppen läka ut. Jag läste någonstans att dessa problem kan uppstå om vadmuskeln är starkare än framsidan?


Den frågan var lite intressant, hoppas någon kan svara på det. Jag undrar dock lite, och ni som har haft problem med benhinnorna kanske kan svara, var exakt smärtan brukar sitta?

Jag fick nämligen ont under ett pass i torsdags, tränade likväl i lördags med förhoppningen att det skulle försvinna, och idag har jag fruktansvärt ont i båda benen, smärtan sitter på framsidan av underbenet, precis under knäet, ganska mitt på. Lite mer ont i höger än i vänster, men det är tydlig smärta i båda benen. Värker till och med, så jag har ont fast jag inte belastar dom.

Jag har dock inte förändrat mitt upplägg någonting, har sprungit cirka 40-50 km per vecka sen i oktober, mestadels grus. VAD GÖRA?! Är det benhinnorna? Hela säsongen håller på att gå åt pipan känns det som.
Citera
2011-07-10, 18:39
  #10
Medlem
suddigummis avatar
Jag har själv haft problem med benhinnorna. Men sen jag började plugga idrottsmedicin har jag fått lära mig en del om de som hjälpt mig iaf.
Ett par ordentliga skor är sjukt viktigt. Du kanske är lite plattfot vilket gör att du lättare får benhinneinflammation. En specialsko eller iläggssulor kan lösa det problemet. Gå typ till en affär som löplabbet eller liknande så får du professionell hjälp. Träningsmängden spelar även roll och underlag. Mina boxarskor på stengolv fem dagr i veckan gör inte mig så där överdrivet gott liksom... Tåhävningar i några veckor som lite rehabträning är inte dumt.

Symtomen sitter på framidan lägs efter benet som är där och känner du dära så kan de kännas lite skrovligt vid inflammation. Träna inte underbenen då du har problem det kan leda till en strssfraktur och då blir det gips och kryckor istället, inte så pepp kanske!

hoppas de var till någon hjälp iaf!
Citera
2011-07-10, 20:25
  #11
Medlem
Culprits avatar
Jag har också samma bekymer. I vintras började göra ont. Sedan villade lite och besökte specialist läkare. Han skrev mig Diklofenak och Voltaren. Men ändå smärt sitter fortförande vet inte va ska göra. föreseten fick inlägg för mina skor. Läkare sa också att jag har en hög fotvalv. Sista man kan göra åt den är operation.
Är det ngn som vet, hur blir det efter oprationen ?
Jag själv slutade springa för condition cyklar jag med hälen och det gör inte ont. Det var också ett tips från läkare. Man känner ju smärt när man går ner trappen, men däremot man går upp trappen det gör inte ont.
Citera
2011-07-16, 21:30
  #12
Medlem
Millediablos avatar
Jag har kört racercykel med cykelskor+spurtklossar och stretchat (häldopp) ordentligt. Jag har använt hela fotbladet och då gör det inte ont. Efter 1½ veckas uppehåll (löpning) kombinerat med kortare (30km) cykelpass så är det ok med benhinnorna. Sprang 20 km asfalt häromdagen utan andra problem än trötthet.

Smärtan i benhinnorna satt på in/fram-sidan av benen, 10cm ovanför fotknölarna med vass stickande smärta vid rörelse av fotbladet.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in