Citat:
Ursprungligen postat av Supermarine
Konspirationen ter sig onekligen väldigt pikant. Det är möjligt att killen har sådan hybris att han gått på sin stjärnstatus som nått närmast religiösa och kejsaren är naken proportioner och därmed farit fram som en sexuell ångvält. Hans namn skvallrar om adlig börd från England och de brukar ju ha en väldigt komplicerad relation till sex som grundas tidigt i internatskoleåren och senare befästs i slutna manssällskap och samkväm.
Det litet mystiska och märkliga i sammanhanget om jag förstått det rätt, är att dessa båda kvinnor som anmält honom känner varandra och på var sitt håll tycks ha följt med Assange till någon tillgänglig privatbostad, oklart vems. Det luktar litet väl mycket set-up för att man skall kunna ta det på allvar men det är klart paragrafryttande kvadrat i fyrkanttjänstemän från medelklassbakgrund med endast livserfarenhet enligt formulär 1A hittar säkert grund i lagen för att väcka åtal.
Assange´s arrogans är dock det som ändå får mig att kunna tänka mig att han fallit till föga för sin hybris över sin egen "superstjärnestatus" där två litet väl naiva fruntimmer "helt ovetande" följt med Assange hem på efterfest. Sedan när kläder och trosor åkt av har plötsligt Assange förvandlats från internationell rebell kombinerad med driven affärsman, playboy och gentleman plötsligt förvandlats till en brunsttörstande odjur som bestigit dessa kvinnor kanske litet hårdare än vad de hoppats på och låtit de känna sig som verkliga representanter för det svagare könet där Assange tagit sig rättan att med hela handen peka på vem det är som bestämmer. Dessa stackars kvinnor som kanske förväntade sig jämställd sex på svenskt vis förevisades istället brittisk parningsrit som undervisats under kamratuppfostransriter på valfri internatskola.
Besvikna och förtrytsamma har sedan kvinnorna som tagits brutalt utan glidmedel och med brustna förhoppningar kombinerad med taskig prestation nu bestämt för att ge igen på ett sätt som känns. Frågan är bara: går man hem med välkänd karl till privatbostad på kvälls/nattkvisten, medveten om att det mycket väl kan sluta i sänghalmen, som när allt kommer omkring både kvinna och man från början har haft i bakhuvudet mycket väl kan ske, och penetration inleds, är det då våldtäkt bara för att penetrationen blev litet mer för hårdhänt än man både räknat med och önskat. Frågan som också infinner sig om svaret på den frågan är ja är, hade det varit samlag med samtycke om han under själva akten inte blivit hårdhänt? Om penetration redan har börjat och kvinna inser sent omsider nej det här är inget bra Är det då våldtäkt eller bara brustna illusioner? Var börjar och slutar våldtäkt om samtyckt penetration redan inträffat?
Det här luktar inte bra och jag har svårt för att tro att Assange kommer att bli fälld för detta men det är möjligt att ankdamssverige vill driva process. I så fall kommer nog Assange inte hit frivilligt och frågan är i så fall om man tänker begära honom utlämnad. Vilka dessa kvinnor som inte utan ett visst eget inflytande på politisk, idéhistorisk eller journalistisk bakgrund har kunnat komma i omedelbar närhet till Assange är skulle också vara väldigt intressant att få veta. Märkligt med alla dessa totalt naiva och romantiktörstande halvhoror till kvinnor som släpper till sex för en kändis och sedan känner sig försmådda för att han inte betedde sig som just de trodde på förhand...
Ibland är den svenska kvinnans jämställdhetsjakt hennes värsta fiende. Tyvärr... Det som skulle behövas är snarare litet förmåga att göra rimliga antaganden baserade på hur män funkar, inte på hur kvinnor vill att män ska funka. Går man hem med en vilt främmande man istället för att ta en drink på något ställe och hänger sig tlll "romantik" så ska man inte bli förvånad över vad som händer sedan och ändå är det väldigt ofta så ändå. Spelet mellan könen bör inte sättas i rörelse utan eget ansvar.
Expressen skriver också att:
"Kvinnorna ska ha kommit till Citypolisen i Stockholm under fredagen för att rådfråga om sina upplevelser med Julian Assange. De ville enligt uppgift inte göra anmälan. Kvinnorna är livrädda och vågar därför inte medverka. Polisen tror att i det här fallet är det gärningsmannens maktposition som kvinnorna är rädda för."
Kvinnorna är för alltså för "livrädda" för att göra en anmälan, men de går till polisen för att "rådfråga om sina upplevelser". Vad är det för figurer som agerar så?