Det finns ett stycke i den artikeln som innehåller en del som inte stämmer med det jag visste och som definitivt INTE stämmer med vad Rebellorna säger... Och vad menar Borgström egentligen?
Rebellorna:
Reuters via Aftonbladet:
Aftonbladet själva 2010-08-31:
Rebellorna:
Det kan handla om något så enkelt som två kvinnor som ville ta reda på om det gick att tvinga någon att testa sig för sexuellt överförbara sjukdomar. Och om poliser som gjorde sitt jobb och såg något brottsligt i kvinnornas berättelse om en sexpartner som struntade i deras överenskommelse om skyddat sex och lät bli att använda kondom utan deras vetskap eller samtycke.
http://rebellabloggen.wordpress.com/2010/08/24/wikileakshjaltar-kan-ocksa-gora-puckade-saker/
Reuters via Aftonbladet:
Svenskorna som har anklagat Wikileaks grundare Julian Assange, 39, för våldtäkt, tänkte först inte anmäla honom.Borgström:
De två kvinnorna ville bara spåra upp honom i syfte att övertala honom att testa sig för könssjukdomar.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article8244615.ab
Men Claes Borgström hävdar bestämt att uppgifterna inte stämmer.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article8244615.ab
Aftonbladet själva 2010-08-31:
Vid 14-tiden på eftermiddagen klev kvinnorna tillsammans in på Klara närpolisstation i centrala Stockholm. Josefin ville anmäla Assange för våldtäkt, Lena var med som stöd.
Kvinnorna pratade med en kvinnlig polisassistent som drog slutsatsen att de kunde ha utsatts för ett brott och valde att förhöra dem var för sig.
I sin rapport skriver polisen om Josefins redogörelse:
Hon ”uppgav att hon blivit våldtagen i sitt hem på morgonen tisdagen den 17 augusti genom att en man haft samlag med henne mot hennes vilja”.
Polisassistenten avslutar sin redogörelse med följande ord:
”Alla som jag pratat med var rörande överens om att det rörde sig om våldtäkt”.
Innan förhöret ens är avslutat ringer hon jouråklagare Maria Heljebo-Kjellstrand, som klockan 17.00 valde att anhålla Assange i dennes frånvaro som på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt.
Lena, som ju bara följde med som stödperson, sa till polisen att även hon haft sex med denne man och att han under samlaget hade sönder kondomen medvetet.
Hon förstod inte att polisassistenten, som hade goda grunder att tro att hon utsatts för något slags sexbrott, i det läget måste upprätta en anmälan.
Nästa dag ringde en polis upp Lena och höll ett förhör.
Wikileaks grundare kom så att misstänkas även för sexuellt ofredande.
Assange skulle senare säga till vänner att kondomen gick sönder, men att det var en olyckshändelse. Och att han definitivt inte våldtagit den andra kvinnan. Enligt honom ställde hon frivilligt upp på oskyddat sex.
Josefin = SW
Lena = AA
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article7703822.ab?teaser=true