Citat:
Ursprungligen postat av susanna.s
Det är mycket vanligt att personer som håller på att frysa ihjäl klar av sig eftersom att man känner sig oerhört varm och blir förvirrad innan man blir medvetslös
Ja, det är svårt att sätta sig in i från ett logiskt perspektiv. Min fundering gäller att han enbart tog av sig på underkroppen, och behöll jacka och tröja. Det känns inte som att frågan om djur kan ha åstadkommit detta ens har utretts. Man bestämde sig för att Quicks berättelse stämde överens med rättsläkarens utlåtande.
Hakar upp mig på kläddetaljen i ett självmordsscenario också. Annars vittnade hans tjejkompis/tjej (oklar relation) om att Zelmanovits under festen inte kunde acceptera en ursäkt från henne. Han gick hem berusad och besviken? Vilket inte utesluter att killen kan ha utsatts för brott (Pernilla Hellgren valde också att gå hem från krogen efter killtjafsbesvikelse en natt). Mest troligt att det inte låg ett brott bakom Zelmanovits död.