Citat:
Ursprungligen postat av
tv4ove
Allra vanligast är väl att offren underdriver sin egen roll och överdriver förövarens farlighet när det lönar sig bättre.
I dessa fall har ingen domstol kunnat bevisa att SB ens haft för avsikt att utöva våld. I så fall skulle han ha fått fängelse direkt och getts chansen att sona sitt brott under några år.
Istället döms han till livstid av rättspsykiatrin och ingen får någonsin veta vilka sex och våldsfantasier expertisen barnen och deras mödrar mycket väl kan ha drabbats av genom generationer av övergrepp från såväl stat som närstående långt innan de nu gemensamt fick chansen att skylla allt på en som SB.
Man kan inte dömas till livstids rättspsykiatri, samt att Bergwall var för sjuk för att dömas till fängelse.
Du menar att Stures övergrepp på småpojkarna i själva verket handlade om en sund vänskapsrelation?
Barn brukar inte överdriva, dom har oftast svårt att berätta vad dom varit med om av skam och rädsla.
Speciellt pga av iq-befriade personer som dig som lägger ansvaret på offret.