Citat:
Vilket är en besynnerlig och väldigt obegåvad invändning. Om SB lämnade en felaktig uppgift under en process och detta sedan förklarades av honom, advokaten eller åklagaren med att han nog blandar ihop just denna detalj med något av de övriga 29 mord han tagit på sig tror du att domstolen avfärdar den förklaringen med att det aktuella målet bara handlar om ett specifikt mord? Vad lever du i för verklighet!?
Denna diskussion tycker jag är lite märklig, och jag tycker inte alls att "the Saints" invändning är obegåvad (du brukar ju i och för sig alltid mena att de som inte tycker som du är "obegåvade"). Men i vilket av Quick-fallen blandade SB ihop detaljer från olika mord? Utifrån det jag tagit del av om hur ärendena sköttes "utreddes" ett fall i taget. Och i var och ett av dessa fall "värkte" en berättelse fram. Först med en mängd detaljer från SB som inte stämde (typ: "alla fel", se t ex Appojauremordet). Efter trägen hjälp från bl a Seppo, uppstramningar av Kwast samt terapeutiskt/medicinskt stöd från terapeuterna, då fanns den slutliga historien på plats (och se på tusan, den stämde nu med den lilla tekniska bevisning som fanns!). Och det var denna slutliga historia rätten fick ta del av. Det mörkades hur berättelsen "växt fram" och vilken hjälp SB fått att "minnas".
Om SB under en rättegång om ett visst mord uttalat att "oj, nu har jag visst berättat detaljerat i tio minuter om hur jag knivhögg X i tältet, men jag blandade ihop detta med mordet på X2 som skedde ett år tidigare. Nej, X i tältet minns jag nu bestämt att jag slog ihjäl med en gren". Då kan jag lova att domstolen skulle ha reagerat.
För övrigt fick domstolarna heller aldrig veta att SB erkänt mer än 30 mord (varav det visat sig att några aldrig ens skett eftersom "offren" levde).