Citat:
Ursprungligen postat av Viv
"Rättegång i Marina-fallet
2011-05-30 Allt tyder på Marina Johanssons försvinnande i Spekeröd slutar i en mordrättegång – utan att liket hittats. – Ja, det har vi beredskap för, säger åklagaren"
Står mer på
http://www.sodrastenungsund.se/
http://www.gp.se/nyheter/bohuslan
Intressant och jag måste redan nu säga att jag tror inte att åklagaren kommer att få honom fälld för mord.
Hur ska åklagaren kunna bevisa att Marina är död och framförallt hur hon dog.
Det är möjligt att man kan knyta GM till hennes död genom indicier, vittnesmål och kanske andra detaljer som utesluter annan GM, men hur kan man knyta någon till ett brott om det inte kan bevisa att det skett.
Hur ska rätten ställa sig till detta fall när det aldrig kommer att gå att bevisa, bortom allt rimligt tvivel, att hon är död och att någon har bragt henne om livet.
Det finns fall där personer dömts för mord, trots att kroppen aldrig återfunnits, men där har man kunnat utesluta alla andra alternativ samtidigt som förövarna binds till brottet genom vittnen och deras tidigare kriminella historia.
De lyckades inte ens få Alm fälld, fast de kunde bevisa att hon var död och att han hittades vid hennes kropp, då de aldrig kunde säga hur hon dog.
Så om de inte har bevismaterial som är flera liter blod, ett troligt mordvapen med hans fingeravtryck och utöver det ett hållbart motiv så är det slöseri med skattepengar.