2010-08-03, 12:59
  #1
Medlem
Brookuss avatar
Ensamkommande guldklimpar har det inte så lätt som många vill tro...

Citat:
Sorsele "ett helvete för ensamma flyktingbarn"

I går skrev Höglandnytt om Sorsele kommun som sökte arbetskraft på Kolahalvön. I dag beskriver miljöpartisten Evelina Grensman som varit vårdnadshavare till flera flyktingbarn att Sorsele kommun inte värnar om de flyktingbarn som man tagit dit.

Efter att ha drabbats hårt av pensionsavgångar och utflyttningar enades man i Sorsele kommun om att rädda ekonomin genom att ta emot 33 ensamkommande flyktingbarn. För det fick Sorsele, som är den kommun som tar emot flest flyktingar, sex miljoner kronor av staten.

Nu skriver sr,se.norrbotten att flyktingbarnen i Sorsele otrivs, och många vittnar om att de inte fått det stöd i form av sjukvårdspersonal och psykolog som de skulle ha behövt.


Enligt Evelina Grensman ska några av flyktingbarnen ha sagt ”det var ett misstag att fly till Sverige för det här helvetet, bättre att åka hem igen”.
http://www.hemsidan.net/?n=17246

...vilket är riktigt hemskt. Flyende små barn kämpar sig hit genom lågor och eld och möts av vad? Jo en kall hand som ej är villig att satsa på dessa ambitiösa utsatta små barn.

Resurserna måste öka med många hundra procent om vi ska få barnen att stanna här. Så hemskt att de små barnen vill åka "hem" igen. Landet ska inte behöva blöda iväg små flyende guldklimpar...


Vad bör vi göra åt detta?
Hur mycket måste vi öka resurserna till de små flyktingbarnen så de inte lämnar landet?


Detta kan vara katastrofalt för Sveriges internationella rykte då nya svenskar kanske tvekar att komma hit. Vill vi rädda Sveriges goda rykte så måste vi satsa - och det nu!
Situationen är mycket allvarlig och måste räddas!
Citera
2010-08-03, 13:01
  #2
Medlem
sven.hedins avatar
En neger är väl av princip aldrig nöjd.

Vad bör göras åt detta? Ingenting.

Citat:
Enligt Evelina Grensman ska några av flyktingbarnen ha sagt ”det var ett misstag att fly till Sverige för det här helvetet, bättre att åka hem igen”.

Som Clintan skulle ha sagt; "go ahead make my day". Batikhäxan låg väl och grät hela natten efter dessa ord, själv känner jag bara hopp. Fast detta är väl bara ett sätt att manipulera. Vi vet ju sen innan att dessa "barn" är proffsoffer.
__________________
Senast redigerad av sven.hedin 2010-08-03 kl. 13:06.
Citera
2010-08-03, 13:03
  #3
Bannlyst
Be barnen eller hur gamla de är att dra om det inte passar de. Sverige är en av världens liberala land och om de inte trivs här så får dem åka tillbaks och se vilken skillnad det blir.
Citera
2010-08-03, 13:04
  #4
Bannlyst
ja vad ska man göra? utbilda fler psykologer såklart!
vi kan inte ha så pass öppna gränser och samtidigt inte ta hand om våra små kära flyktingar. det är ju helt förfärligt..

Nä, sd 2010 det är vad vi ska göra
Citera
2010-08-03, 13:07
  #5
Medlem
Brookuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SonOfZeus
Be barnen eller hur gamla de är att dra om det inte passar de. Sverige är en av världens liberala land och om de inte trivs här så får dem åka tillbaks och se vilken skillnad det blir.
Det är stora pensionsavgångar nu, vi behöver varje barn vi kan få ty dessa kommer rädda välfärden i framtiden.

Tänk även på Sverige goda rykte... det får inte befläckas!
Citera
2010-08-03, 13:09
  #6
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Brookus
Det är stora pensionsavgångar nu, vi behöver varje barn vi kan få ty dessa kommer rädda välfärden i framtiden.

Tänk även på Sverige goda rykte... det får inte befläckas!
Sverige är en av världens bästa länder på att hjälpa andra.

Om några negrer eller araber inte trivs här och ska begå brott för den delen så kan de bli hemskickad till sitt sönder bombad land, de är ju flyktingar så deras land är med stor sannolikhet att den är sönder bombad.

Sveriges rykte kommer inte förstöras om några idioter blir hemskickad. Man kan ljuga och säga att dessa begick flertal brott.
Citera
2010-08-03, 13:26
  #7
Medlem
Brookuss avatar
Vad ska vi göra för att vända trenden? Mycket i integrationen står på spel...
Citera
2010-08-03, 13:52
  #8
Medlem
tältpinnes avatar
Man måste anslå en riklig budget och bilda en arbetsgrupp med spetskompetens för att formulera en långsiktig arbetsplan grundad på en gedigen behovsanalys i ljuset av de särskilda etnografiska omständigheterna som ligger till last för den outnyttnade resursen.
Citera
2010-08-03, 14:00
  #9
Medlem
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=109&artikel=3886279
Citera
2010-08-03, 14:09
  #10
Medlem
menjagphilips avatar
Flyktingbarn: "Det var ett misstag att fly till Sverige för det här helvetet"

Sorsele:
http://www.sorsele.org/gammla/images/Borkahost.jpg

Citera
2010-08-03, 14:10
  #11
Medlem
Kaiser Chiefs avatar
Hade redan kommenterat det i annan tråd för ett par dagar sedan, men det skadar väl inte att säga det igen.
Citat:
Ursprungligen postat av Kaiser Chief
Evalinda Grensman verkar tyvärr inte ha någon vidare verklighetsuppfattning. Att de hellre stannat i sina hemländer har inte att göra med att de är traumatiserade, vilket i princip ingen är (enligt min egen erfarenhet). Naturligtvis beror det på att de hamnat i den gudsförgätna hålan Sorsele. Personligen anser jag att alla boenden skulle ligga i gudsförgätna hålor, så att attraktionskraften skulle bli mindre.

Evalinda Grensman skulle jag gärna ta ett personligt samtal med, hör av dig om du läser detta.
Citera
2010-08-03, 14:13
  #12
Medlem
Gudmunds avatar
Haha , puckot har nog inga problem att få spons om han lovar att sticka hem och aldrig mer visa sig här.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in