2010-07-03, 19:38
  #1
Medlem
sokarnas avatar
Hej har ingen aning alls om jag postat rätt men, kom o tänka på vad som är det dyraste och finaste köttet utav:
kebab ( http://sv.wikipedia.org/wiki/Kebab ) eller
gyros ( http://sv.wikipedia.org/wiki/Gyros )

Själv tror jag gyros är finare då det smakar köttigare och ser även mer riktigt ut.
tacksam för svar
Citera
2010-07-03, 19:56
  #2
Medlem
smokevatrs avatar
kebab är ju bara pressad nötfärs(själv gjort egen) fläskkarre är väll något dyrare

p.s bästa kebaben ja ätit hötorgshallen (sthlm) två med egenpressad och så nån i norrköping city även den egengjord nästan ALLA andra köper från 3-4 grossister med samma smak .

finns även en del som gör egenpressad kyckling/kalkon kebab

p.s finns massa "traditionella kebab rätter men de köper man på tex kolgrillen inte hos hassan´s pizzeria prisskillnaden är nån hundring eller två jämfört med en 60kr´s på pizzerian. med ordet kebab tänker jag bara på "svenne banan" kebaben man hittar på varenda gatukök , gå till nån libanisk/turkisk resturang för shishkebab o likn
__________________
Senast redigerad av smokevatr 2010-07-03 kl. 20:03.
Citera
2010-07-05, 01:32
  #3
Medlem
sokarnas avatar
Tack så mycket för svar! Jag håller med dig ang hötorgshallen. Brukar själv köpa korv därifrån som tillverkas på plats, delikatess!
Citera
2010-07-05, 22:34
  #4
Medlem
MaZtoRs avatar
Har nog kostat samma på alla kebabställen jag har varit på som sålt båda. Så jag antar att skillnaden inte är speciellt stor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in