Zlatan hit och Zlatan dit......

Han slog, han straffas, konspiration ylar milanisti, straffet sänks, konspiration ylar juventini. Punkt.
Vet inte riktigt vilken fot jag ska stå på när det gäller De Rossi.
Klart är det att Roma visar vilja och iaf ett visst mån av finansiella muskler när dom behåller sin stora stjärna (fotbollsmässigt, that is - vem som fortfarande är den stora symbolen diskuterar vi inte här), och det är så klart bra, det sänder ut signaler som får mig och andra supportrar att hoppas i dessa vi-värvar-ökända-spelare-som-kanske-blommar-ut-tider.
Har alltid tyckt Danielino verkar vara en jävligt reko kille. Hört många historier om honom och allt understryker att han är så där härligt jordnära som man inte tror stjärnor kan vara. Och helt i linje med det så erkänner han utan linda in orden att han pratat med andra klubbar. Han gjorde ingen Totti och hotade lämna, utan han har hela tiden poängterat att hans vilja va att stanna - men han checkade av marknaden, kollade sitt värde, insåg sannolikt att både Real och City erbjöd honom fan så mycket mer än Roma (city sägs ha erbjudit 8-9 milj euro). Men trots att Roma ställdes mot den kanske finansiellt starkaste klubben världen skådat vann Roma. För att De Rossis hjärta är rött och gult.
Många tycker det här hann bli en såpopera, fan jag med, men pga vem, egentligen? Visst, han avvaktade - men han pratade inte. Det va media som drev på. Det va media som hittade på det där med klausulen. Det va återigen den romerska median. Helajävlatiden den romerska median. Och den rödgula delen av staden. En duo som fan i mig aldrig kan sansa sig.
Å andra sidan kan jag tycka dryga 5.5 milj euro per år är för mycket. De Rossi erkänner utan omsvep att det va lönen de inte va överrens om. Uppfriskande med nån som har stake nog att säga som det är, men likförbannat - hade känts bättre ur ett supporterperspektiv om han nöjd sig med, låt säga, 4 miljoner. Det hade ju även frigjort pengar till någon annans lön, som sannolikt förstärkt laget och fört Daniele närmare pokaler. Pokaler han om och om igen understryker han suktar efter.
"Känner" en snubbe i Rom. Han driver en pub och en av de mer inflytelserika fanclubarna. Eller iaf så va fancluben det, har ärligt talat inte så jävla bra koll nuförtiden. Han vann för övrigt en jävla massa pengar när De Rossi stannade men skrattade mest och sa typ "idioten fattade inte att jag faktiskt har rätt bra kontakt med Daniele..." (så jag i min tur slog oxå vad med en insnöad anglofil - och vann 1000 kr. Skiter dock i pengarna, men känns bra att få rätt, för nu verkar det ju som jag i min tur känner De Rossi...

).
Men iaf, han såg på det här på ett helt annat sätt, kanske för att han bara vill så jävla stenhårt ha en kär bandiera när Totti lagt skorna på hyllan men viss poäng har han:
"De Rossi såg vad de andra erbjöd - men sa nej och betalar alltså 3-4 miljoner euro per år för att stanna."
Bandiera-traditionen i Roma är rätt så lång. En tradition av fanbärare som varit av yppersta klass - men som tvingats betala för att vara det. Länge har inte Roma haft pengar, typ aldrig har dom vunnit. Jag kan genuint få dåligt samvete över Aldair, Conti och inte minst min alldeles egna Giannini plus en massa andra just därför.
Diamanti kanske har en poäng, bandiere kanske ska spela för minimilönen, men jag kan även tycka att Roma gagnas mer av Totti, än Totti har gagnats av Roma. Samma gäller alla andra bandiere. Så därför, om man försöker se nyktert på det utan att romantisera för mycket - en marknadsmässig lön är väl ändå befogad?