2004-04-20, 18:07
  #1
Medlem
Lagen om köp av sexualla tjänster har inte direkt varit något lyckokast, annat än för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet och andra moralistiska lobbygrupper. Den har inte minskat prostitutionen, inte gjort sociala myndigheters arbete lättare, utan snarare lett till att kriminella grupper fått starkare kontroll över de ofrivilligt prostituerade.

Den nybildade riksorganisarionen för sex- och erotikarbetare ROSEA har som ett tydligt mål att avskaffa denna diskriminerande lagstiftning, och rimligen borde andra personer med rationell humanistisk människosyn också vilja avskaffa lagen ifråga - men var finns de i politiken? Finns det några riksdagsledamöter som öppet säger sig vara för ett avskaffande av lagen om köp av sexuella tjänster?
Citera
2004-04-28, 23:24
  #2
Medlem
Skulle inte tro att en politiker eller annan offentlig person skulle bli långvarig i rampljuset om man motsätter sig sexköpslagen, häxjakten är ju fortfarande såpass intensiv att man antagligen skulle bli avsatt om man erkände att man engång i tiden tittat i en porrtidning.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in