Citat:
Ursprungligen postat av ltesh
På den gamla goda tiden, då du var ung, fanns det naturligtvis en massa "ey det är krig polisen ska visa RESPEKT"-personer i dina led. Du kanske var en av de intellektuella som hade en massa argument och tankar, men den stora massan var naturligtvis dumskallar som tyckte det var tufft att bråka med polisen. Visst fanns det folk som krossade rutor på bilar, eldade saker osv. Du kanske inte kommer ihåg det idag, men visst var det så. Andra såg det - de som blev utsatta, till exempel.
Jag skulle gissa att det är exakt samma sak här som det du upplevde då. En massa dumskallar som gillar att bråka, och kanske någon snubbe som faktiskt är smart och som har lite tankar och argument. Sådana personer finns ju lite varstans i samhället. Den personen kommer nog att klara sig hyffsat bra i livet, läsa på universitet osv. Om 20 år kommer han att sitta och tycka samma sak som du gör nu.
AFA, Rinkeby, Firman Boys, osv. Samma idioter, olika kläder.
Nej, det var inte lika vanligt att man förstörde bilar och annan privat egendom och man eldade inte upp skolor m.m, det förekom, men inte i denna omfattning. Dessutom var de flesta mer eller mindre engagerade i någon rörelse, det är inte dessa personer. Dessa har endast ett syfte, att slåss med polisen. Det är en jävla skillnad skulle jag vilja påstå.
Men jag förstår din poäng och ger dig rätt till viss del. Men jag tycker mig skönja en helt annan anda nu.
Vad har de för argument? Vilken ideologi tillhör de? "Islam" eller? (Det är väl deras syn på ideologi.)
Firman boys slåss med andra firmor, AFA bråkar med nassar osv. Visst är det hjärndött, men icke helt jämförbart.