Citat:
Ursprungligen postat av TheMule
Ok, lite bakgrundsinfo. Jag ämnar gifta mig med en arabisk tjej och detta ska ske i hennes hemland. Utlänningar måste kunna intyga att de är muslimer och det är det jag behöver hjälp med hur man går tillväga.
Hur registrerar man sig som muslim? Vad behöver man veta?
Och det är inte bara för bröllopet som jag vill registrera mig utan jag är muslim av hela mitt hjärta. Jag är helt seriös med det här och är beredd att göra allt som krävs för att få tillhöra denna storhetens och fredens religion. Gud har talat till mig och jag söker hans vägledning.
FINNS DET INGEN "REVERTIT" HÄR SOM KAN HJÄLPA??!!
Som jag skrev ovan så r det något personligt mellan dig och Gud. Men om du behöver rekommendationsbrev kommer din imam eller sheijk att skriva ett sådant, alternativt ett brev/e-mail till den imam som ämnar förrätta vigseln. så gå till närmsta moské och undvik källarmoskéer. kolla gärna upp vilken imam i det land du ska gifta dig tillhör för form v islam, är det en wahabist eler taliban kommer den kanske inte acceptera en "liberal" svenskboende imam som de i t ex malmö moské. och det du behöver veta för att klassas som muslim är islams pelare. kan du rabbla dem, gärna på arabiska, så torde det finnas få tvivel vilket fall som helst. lär dig gärna några av de viktigtaste bönerna, också på arabiska och svenska. läs koranen och få ett hum om vad som står där. har du några favorutsuror å försök ta de till jhärtat, dvs inte memorera utan att kunna förklara vad du anser om dem. det finns en del vackra, tex den om mumintrollen .... nej, skojar givetvis, den kallas
al-muminun (de troende). i övrigt, tänk själv lite, och jag menar inte att vara spydig.
PM:a gärna