• 1
  • 2
2005-09-18, 18:56
  #1
Medlem
Ska till Helsingfors i november, och jag undrar om någon har något tips på något billigt hotell eller vandrarhem?
Citera
2005-09-18, 23:27
  #2
Medlem
-jOE!s avatar
Kolla www.hotels.com
Citera
2005-09-20, 23:34
  #3
Medlem
Jiis avatar
http://www.erottajanpuisto.com/swe/

http://www.hostelmekka.com/index.html

Två vandrarhem som ligger väldigt centralt i helsingfors. Jag har ingen aning om kvalitén på dessa ställen men som sagt, läget är bra och priserna verkar överkomliga.

Matkustajakoti +Helsinki kan du söka med i google för fler vandrarhem.
Citera
2006-01-18, 23:08
  #4
Awaiting Email Confirmation
benskydds avatar
Helsingfors

Ska till Helsingfors i Februari, har inte varit där innan. Någon som har något kul man bör se/göra? Vad får man inte missa?
Citera
2006-01-19, 04:30
  #5
Medlem
vad ska du där o göra?kultur?en helg me familj eller ren o skär fest? ps kan du finska?
Citera
2006-01-19, 09:27
  #6
Medlem
East Clintwoods avatar
Akademiska Bokhandeln är något man inte får missa.
- Ritad av Alvar Aalto.
- Nordens, kanske Europas, vackraste bokhandel. Bokpriserna lockar dock inte.
- Cafeterian i AB är från början, möblerna likaså - så kom inte och säg att nordbor bara apar efter amerikanska vanor, att ha ett café i bokhandeln!.

Tempel/bergskyrkan eller vad den nu heter är väl värd ett besök. Spårvagn går dit om man inte orkar gå.

Äta björn på restaurang är väl också ganska skoj?! (Kolla om det är björnätarsäsong, turistbyrån vet var och när du kan testa det.)

Tja, ett axplock.
Citera
2006-01-19, 09:31
  #7
Medlem
Siden-Carlssons avatar
Finland har hypats lite de senaste åren, bland annat av gamle Wallpaper-Tyler Brulee som hjälpte till att haussa Sverige duktigt. Tyvärr kom den finska hypen av sig lite, eller blev i alla fall inte lika stor som den kring sverige, men det finns ändå många sköna coola barer i Helsinki numera. Försök kolla på nätet vilket område som gäller nu.
Citera
2006-01-19, 09:46
  #8
Moderator
tobess avatar
http://www.hel2.fi/tourism/SE/matko.asp

Där står det mesta om vad som finns att göra i Helsingfors. Ska du shoppa så rekommenderar jag att du tar dig ut till t.ex Itäkeskus (Östra Centrum) där det finns ett stort shoppingcenter.

http://www.kauppakeskusitakeskus.fi/ (tryck på svenska flaggan uppe till höger för att få sidan på svenska)

Är du ute efter shopping inne i staden så ska du givetvis inte missa Stockmann, och köpcentret Forum.

Vill du gå på bio, har Kinopalatsi i Helsingfors väldigt stora och fina biosalonger.

De filmer som går just nu: http://www.sandrewmetronome.fi/templ...ng.asp?id=2199
Citera
2006-01-19, 19:23
  #9
Medlem
Mysonoxens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av East Clintwood
Äta björn på restaurang är väl också ganska skoj?! (Kolla om det är björnätarsäsong, turistbyrån vet var och när du kan testa det.)

Här kan du testa att smaka björnkött, det gjorde jag. Restaurant Saslik!

Aktuell Meny:

http://www.saslik.com/saslik/alacarte_e.asp
Citera
2006-01-19, 22:08
  #10
Awaiting Email Confirmation
benskydds avatar
Ska dit och hälsa på en kompis som bor i Espoo och vad jag har förstått så ligger det alldelles bredvid Helsingfors. Så det lär väl bli en hel den party .
Kan inte finska. Hur är priserna i Finland?
Citera
2006-01-20, 03:01
  #11
Medlem
Jiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av benskydd
Så det lär väl bli en hel den party

Espoo eller Esbo som det heter på svenska ligger strax väster om Helsingfors. Städerna flyter ihop så det är ibland svårt att veta ifall man befinner sig i Esbo, Vanda eller Helsingfors. Om du har en kompis som bor i Esbo så vet han väl troligen vad som gäller om man ska ut och festa. Helt klart bör man ta sig in till Helsingfors då det i stort sett bara finns riktigt sunkiga mellanölspubar eller pinsammt dåliga hotellnattklubbar i Esbo.

Gillar du levande musik så kan jag rekommendera Tavastia. Riktigt bra ställe att se band på. http://www.tavastiaklubi.fi/index.php?lang=en

Sen kan en kväll i Berghäll (Kallio) vara en udda upplevelse. Ta 3:ans spårvagn österut från järnvägsstationen och så kliver du av efter 5-6 hållplatser och börjar hälla i dig billig öl på någon av pubarna medans du studerar infödingarna.

De typiska inneställena, nattklubbar och sånt hittar man i Kamppen (Kamppi) eller Rödbergen (Punavuori). Som flera redan sagt i tråden så finns det flertalet ryska restauranger i stan så du kan ju passa på att äta lite björn.

Priserna är väl i stort sett som i Sverige. Vissa saker billigare, andra dyrare.

De flesta under 40 pratar skaplig engelska, ungefär var 20:e människa du möter borde statistiskt sett ha svenska som modersmål och rätt många med finska som modersmål har en rätt bra svenska, så du kan ju alltid försöka. Större butiker i centrum betjänar ofta på svenska, stockmann och akademiska bokhandeln är två exempel. Ute i nattlivet klarar du dig bättre på engelska.

Ha det bra i Helsingfors.
Citera
2006-01-20, 22:48
  #12
Medlem
Ta en snabbtripp till Tallinn kanske..?
http://www.copterline.com/sv_SE/
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in