Har börjat blivit en hel del festande och känner att jag måste välja det nyttigaste alkoholalternativet. Är det någon som har koll på vilken alkoholhaltig dryck som är nyttigast? Eller ja, minst onyttig. Har hört att sprit är onyttigast men har aldrig hört talas om "spritmage", bara ölmage... Själv dricker jag i princip bara öl. SÅ SÄG MIG NU, VAD ÄR NYTTIGAST? =)
Här är en kalorilista på diverse sprit/vin/öl-sorter. Nu ska jag inte säga för mycket, men jag tror att torrt vitt vin ska vara det "nyttigaste". Rätta mig gärna om jag har fel!
Sprit innehåller inga kolhydrater, så drick så rent som möjligt
Annars skall ju rödvin i viss mängd vara nyttigt för kärlen, de har alltid farsan haft som "ursäkt" för att ta sig ett glas eller två dagligen
beror väl på hur mycket man dricker?....vodka har ju t.ex mer kalorier per dl än öl...men 2 dl vodka slår bra mycket hårdare än 3 öl (vilket blir ungefär samma kalorimängd)
och man kan ju blanda vodkan med light-produkter om man inte vill dricka den ren!
i förhållande till sin alkoholmängd så är det bäst att dricka vin ja.
Jag förstår det som att TS vill minimera fel. I så fall är ovanstående fel och ren sprit är bäst. Sen är en rödvinsfylla inte snällt mot huvudet dagen efter.
Gaah, bara olika svar Har ju förstås försökt att googla också, men även sidorna säger olika... Tycker ju om öl mest men det känns onyttigt, plus att min mage sväller upp så jäääävla mycket haha. Kanske tror på torrt vitt vin eller sprit? Är det ingen som känner sig rätt säker?