2010-05-17, 11:31
  #1
Medlem
Christian IIs avatar
Ikväll spelar svenska mästarna AIK en ödesdiger match mot Åtvidaberg. Jag hoppas att dom förlorar.

Bondfångarna manar till storsamling. Biljettpriserna är sänkta. Även om laget har underpresterat å det grövsta under våren så ska det manifesteras sin kärlek till klubben, symbolen, AIK-märket, osv.

Att det "bara" dök upp 8000 vid senaste hemmamatchen mot konkurrerande bottenlaget Trelleborg var en "katastrof". AIK ska ha minst 15 000 på sina matcher. AIK är ju trots allt AIK som är Sveriges största klubb!!! Hjärtat. Motorn. Det som får fotbollsengagemanget att likna Kontinentaleuropa eller England.

1994. AIK ligger i mitten av allsvenskan och avslutar säsongen hemma mot Halmstad. 2000 dyker upp. Black Army lyser med sin frånvaro. "Dom är på hockey i Västerås". Så här såg det ut under hela 90-talet. Fram till 1997. Då hände det oväntade. AIK lottades i cupvinnarcuppen mot Barcelona med stjärnskottet Ronaldo. Råsunda fullsatt. Sedan tillbaka till det vanliga. Allsvenskan 1997 ekar Råsunda tomt, men nu har man sått fröet till Myten.

Året efter tar AIK SM-guld. Tack vare pinsamma inträdesregler och lite flyt lyckas AIK 1999 kvala in till Champions League (en prestation delad med storheter som Molde och Willem II). Den här gången slår man nästan Barcelona på hemmaplan, och tillsammans med matcher mot Fiorentina och Arsenal är nu det jag vill komma till ett faktum. Myten är född. AIK är helt plötsligt en "storklubb". AIK är något slags stadslag som alla Stockholms fotbollsfantaster ska samlas kring. Årskort inhandlas. Storspelare värvas.

Är det några fler fotbollsintresserade stockholmare (som inte är djurgårdare eller hammarbyare sedan barnsben) som vägrar köpa den här Myten? Som gärna skulle ha ett eget lag att hålla på men som vägrar att göda någon jävla myt om "storlaget AIK"?

Mitt fiktiva favoritlag heter FC Stockholm efter modell FC Köbenhavn. Kan BP bli en sådan klubb? Eller är det lika mytologiserade "varumärket Brommapojkarna" lika orubbligt? Detta lag skulle sannolikt inte lyckas kvala in i Champions League inom överskådlig framtid heller, men den klubbens varumärke skulle iaf inte bygga på någon idiotisk MYT om att vara ett gammalt "storlag". Det skulle byggas på ödmjukhet och långsiktigt tänkande. Den skulle baseras på en enda sak: Fotboll, och inte vara någon gammal kamratförening med femtioelva olika sektioner där fotbollen efter 100 års existens visade sig vara det mest lönsamma. Den skulle ha en supporterkultur som bygger på "gubbigt" fotbollsintresse ā la Tipsextra där man slipper höra hesa målbrottsröster i megafoner som försöker återskapa La Bonbonera för att sekunden senare låtsas att de befinner sig på The Den. Tifo kan man väl anordna en gång om året, men att tävla i att hålla upp papperslappar går verkligen emot det ideal som jag vill att min fiktiva klubb ska eftersträva.

Heja Åtvidaberg! Ner med alla mytbildande lurendrejare i gärdsgårdsserien! Om AIK vinner ikväll får ni gärna häckla mig, jag vill verkligen inte vara missunnsam. Det var en jätteprestation AIK gjorde förra året under Mikael Stahre, och det skulle vara en jätteprestation om AIK lyckas hålla sig kvar i högsta serien i år under Björn Wesström, men jag vägrar likförbannat köpa någon idiotisk MYT på som bygger på falska grunder.
2010-05-17, 11:38
  #2
Medlem
evolutes avatar
Alla supportrar med självaktning odlar myten om det egna laget. Det är sånt som supporterskap bygger på. Har man inga framgångar att bygga myten på så använder man istället bristen på framgångar eller någon lokalpatriotisk koppling för att bygga idén om det speciella laget, det som inte är som alla andra.

När en AIK:are säger att de ska vinna Champions league är det både en bekräftelse av och en drift med myten om storklubben AIK. Det ska inte tas på allvar.

Vad publiksiffror från det grå nittiotalet har med saken att göra veta jag inte. Det var inget specifikt för AIK.

Att du längtar efter ett FC Stockholm visar att du inte har en aning om vad det innebär att vara supporter. Inte fan handlar det om att bara stödja lag som kan vinna.
2010-05-17, 11:50
  #3
Medlem
Kesslers avatar
Hybris.
2010-05-17, 11:53
  #4
Medlem
Viking-s avatar
Snark. Börjat kolla på fotboll nyligen eller?
AIK är med svenska mått en storklubb, vare sig du tycker om det eller inte.
2010-05-17, 11:54
  #5
Medlem
Ari.Golds avatar
AIK berör


Edit: Och förövrigt är du en idiot. "gubbsuportrar", "ett tifo per år"?

Gå med i Camp Sweden istället.
__________________
Senast redigerad av Ari.Gold 2010-05-17 kl. 12:05.
2010-05-17, 12:09
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Christian II
AIK är något slags stadslag som alla Stockholms fotbollsfantaster ska samlas kring. Årskort inhandlas. Storspelare värvas.

Att ett lag i medgång säljer årskort är väl för fan inte så konstigt? Och att ett lag med mycket pengar värvar spelare är inte heller så konstigt? Antar att vi är en sämre förening för att vi köpte Andreas Andersson istället för att satsa på Daniel Hoch fullt ut.

Givande tråd förresten, hoppas på många AIK-hatare som kan sitta och skrika sig hesa så att en annan "myt" frodas - Alla hatar oss.
2010-05-17, 12:11
  #7
Medlem
Ari.Golds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vonSlyna
...så att en annan "myt" frodas - Alla hatar oss.

...va fan gör det. Vi är Gnaget, Vi är GNAGET, vi är Gnaget. AIK!
2010-05-17, 12:27
  #8
Medlem
samtron12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ari.Gold
...va fan gör det. Vi är Gnaget, Vi är GNAGET, vi är Gnaget. AIK!
Nej millwall .......
2010-05-17, 12:32
  #9
Medlem
Hm....vad syftar trådstarten till egentligen? Vill du klaga på någon eller något som har skapat denna så kallade myt om att AIK är en storklubb. Jämfört med FOC Farsta är vi gigantiska men jämfört med Man U är vi mikroskopiska. Som sagt, snacka om att sparka in öppna dörrar.....

Håller med de som svarat innan, tanken på FC Stockholm säger ganska mycket. Skulle det startas kanske jag skulle gå och se deras matcher om de tog sig till CL, men då för att få se sådan fotboll på hemmaplan. DOCK skulle jag aldrig släppa AIK. Hade de lagts ned (vilket jag inte tror) vette fan. Råsunda FC kanske som är en kreation av AIK supportar men känslan som jag haft för AIK kan aldrig ges till nån annan. Det handlar om ovillkorlig kärlek och inget annat.
2010-05-17, 13:03
  #10
Medlem
feldgraus avatar
Vi tackar trådstartaren och gratulerar till rekordet: Längsta trådstarten genom tiderna utan att något klart diskussionsunderlag presenteras. /MOD

/feldgrau

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in