• 1
  • 2
2010-05-12, 12:28
  #13
Medlem
Rhynns avatar
Brukar köpa kernskinka som är både rökt och lufttorkad. Ritkigt nice i olika pastarätter och som pålägg!
Citera
2014-08-28, 19:29
  #14
Medlem
Harpo.Marxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trickydick
Jag brukar köpa Lönneberga-skinka. Det tycker jag är en god och prisvärd skinka, trots att det är en industriskinka som låtsas vara gårdsskinka... Ibland köper jag någon (svartrökt?) skinka i charken. Det är en skinka med fettranden nertill, precis som hos julskinkan. Den är ytterligare några klasser över Lönneberga, men den är dyrare och det är inte alltid man har tid att stå i charken.

En gång hade min butik en skinka som dom hade hängt en väcka innan dom rökte den.. då minskade skinkan i vikt och det blev ett dyrare pris, den var sanslöst god.

Vilken skinka brukar ni köpa och vad rekommenderar ni?

Jag köper bara Lönneberga basturökt skinka nu. Har testat olika sorter genom åren men nu har jag hittat skinkan
Citera
2014-08-31, 22:07
  #15
Medlem
Isnatts avatar
Citygross har egna färdigskivade rökta skinkor av märket 'citygross vår egen' som jag tycker är väldigt bra som vanligt frukostskinka.

Vad är det egentligen för skillnad på basturökt, enrisrökt, källarrökt, fjällskinka, emilskinka, svartrökt, osv? Känns mest som olika namn på nästintill samma produkt.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in