2010-08-03, 00:22
  #37
Medlem
Bump, apropå G.L.
Har SalarM fått verifierat från en andra källa avseende en högt uppsatt jurist köpt sig sex på Baldis?
Namn skulle vara på sin plats. Om vi nu ska raka bukhåren, så är tiden NU. Snart är allt glömt...
Citera
2010-10-31, 08:02
  #38
Medlem
"Vd:n för Vip Restaurang & Nattklubb i Uppsala har häktats, misstänkt för inblandning i en uppmärksammad kupp mot SE-banken på 52 miljoner kronor.

De här personerna har varit inblandade i nyligen konkursdrabbade Vip Restaurang & Nattklubb vid Påvels Snickares gränd i centrala Uppsala och sitter nu häktade:

* Vd för det bolaget som drivit Vip Restaurang & Nattklubb, 28 år
Häktad för grovt penninghäleri i en 52-miljonerskupp mot SE-banken
Begärde den 19 oktober att krogbolaget skulle försättas i konkurs med 2,6 miljoner i skulder

* Nöjesansvarig vid Vip Restaurang & Nattklubb, 52 år
Häktades i fredags för grovt bokföringsbrott

* Nära släkting till 52-åringen, 27 år
Har ansökt om att bli serveringsansvarig vid krogen
Häktades den 21 oktober för grovt bokföringsbrott
Anklagas av Skatteverket för momsfusk på 2,2 miljoner


Ytterligare två krögare vid samma Uppsalarestaurang har i dagarna häktats i ett annat mål som även det gäller grova ekobrott."


Vip restaurang & nattklubb i centrala Uppsala hette tidigare bland annat Baldis & Påvels olika brott och brottslingar har kantat krogens historia i många år, vad är den gemensamma nämnaren, är det som det påstås finansiären och rådgivaren Patrik Mosten. Det verkar vara vara en vid krets med kriminellt folk som känner varann mer eller mindre men som har en del gemensamma kontakter.

Fick höra häromdagen att en känd OS-deltagare blev skadskjuten för utanför krogen för några år sedan i bråk om det vita pulver som såldes i baren i källaren på krogen.

Jag har snackat med en liten tjej till som jobbade i poseringsrummen i källare en gång, hon har gett en hel del intressanta fakta om kunder, men det är mycket känsligt och berör bl.a. högt uppsatta personer och jag har blivit varnad av en utredare som jag känner, att det slår tillbaka mot mig om jag pekar ut för "för landet viktiga personer".

Dagens skriverier http://www.unt.se/uppsala/tre-uppsalakrogare-haktade-1096624-default.aspx
Citera
2010-10-31, 10:11
  #39
Medlem
olympias avatar
28 åringen Han*f* Task*r

27 åringen Donn* Höglu*d Elov**on

52 åringen Urb*n Höglu*d
Citera
2010-10-31, 11:25
  #40
Bannlyst
Rätt oljig snubbe till höger på den här bilden.

http://www.unt.se/city/de-drar-i-garingng-stans-nya-danskrog-146302-default.aspx
Citera
2010-10-31, 12:31
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SalarMuhammad
Jag har fått frågor om poseringsrummen på krogen Påvels Baldis i Uppsala om Göran Lindberg o.s.v. En del av den jättestora krogen mitt i Uppsala hade också en tid namnet O´Learys. Har fått fram en del, rummen låg innanför dansgolvet på nedervåningen och kunde nås från husets garage så kunder slapp synas utåt. Tjejerna kom från Stockholm och tillhörde ett stort då välkänt tjejstall. Det var inga småbarn utan i branschen etablerade tjejer, dom jobbade på krogen i Uppsala till och från, bl.a. var dom mycket uppe på dansgolvet och erbjöd sina tjänster.
Har pratat med en av dom, hon sa att Göran Lindberg polischefen var en av kunderna men att han hade lite problem att få till det. Bland kunderna fanns också en hel del lokalt kända personer bl.a. en ledande politiker, och en av mycket högt uppsatt och välkänd jurist. Jag vill få hans namn nämnt från ett håll till innan det blir allmänt känt men det är en kioskvältare och som så ofta är det ett namn man har svårt att tänka sig. Men det finns en koppling till Patrik Mosten.
Hon pratade också om förre boxaren George Scott som gick in och ut på krogen lite hur som helst, men han var mer intresserad av det "vita pulver" som tillhandahölls än av proffsen. Han lär ha varit talang på att själv förföra unga flickor, som regel hade han minst en som var på smällen.
Slutligen så sa hon också till mig att hon inte sett eller hört talas om Thomas Bodström på krogen, detta apropå att han var god vän med Göran Lindberg.
Märkligt är att alla polisutredningar med anknutning till härvan rann ut i sanden, mordbrand, ekobrott, olaga hot, m.m. Undrar om utredningen mot Göran Lindberg som nu är aktuell i rättegång ens har tittat på gamla handlingar från hans tid i Uppsala det kanske är ganska "städat".

Kan vara av stor betydelse att veta vilket känt stall av prostituerade som levererade tjejer till Uppsalakrogen. Var det en svensk grupp eller rysk/baltisk organisation?
Citera
2010-11-22, 16:33
  #42
Medlem
Lite färska händelser runt i kring i härvan och huvudmannen.

Curt Sandström utesluten ur Advokatsamfundet. Han har tidigare varnats av samfundet och anmäldes senast i samband med rättegången om den stora hotellbranden i Gävle. Advokatsamfundet väntas senare under måndagen redovisa skälen till beslutet om uteslutning, som fattades i torsdags. Uteslutning är den allvarligaste disciplinpåföljden för en advokat och tillämpas bara i enstaka fall. Curt Sandström har vid en rad tillfällen anmälts till Advokatsamfundet och tilldelades i februari förra året en varning. Curt Sandström anmäldes i februari i år till Advokatsamfundet av lagmannen i Gävle tingsrätt som var utsedd som domare i målet om den anlagda mordbranden mot hotell CH 2005. Sandström försvarade den krögare och upplänning som åtalats och dömts för att vara hjärnan bakom branden.
Curt Sandström sa bl.a. att om hans klient Haddaddi, som tidigare varit åtalad men friad i brist på bevis i det s.k. soptippsmordet, skulle fällas för mordbranden skulle Sandström lämna in sin advokatlicens.

I målet framgår även att Patrik Mosten skrivit de köpeavtal som varit aktuella i ett anslutande bedrägeriåtal.

Det var natten mot den 17 maj 2005 som en mordbrännare satte eld på CH:s sommardisco.
Redan på sensommaren fick polisen uppgifter att mordbrännaren kunde vara en Uppsalabo. Mannen, som är i 30-årsåldern, filmades dessutom på centralens övervakningskameror. 2008 sjösätter rikskriminalens hemliga operatörer en spektakulär operation. En av poliserna blir Uppsalabons vän och man åker bland annat till London för att gå på fotboll.I juni 2009 lockas Uppsalabon till en hemlig anställningsintervju i Holland. För att få jobbet säger Uppsalabon att det var han som brände ned CH. Han pekar ut nattklubbsägaren som beställare av branden. Senare grips Uppsalabon samtidigt som telefonavlyssning sätts in mot nattklubbsägare och en 46-årig man. Åtalen väcks i februari 2010. HD satte punkt i går. Nattklubbsägaren och Uppsalabon fick tio års fängelse vardera.

Ett annat aktuellt namn är Advokat Hans Riberman.

Hans Riberman, advokatbyrån Hansa, fick tre varningar av Advokatsamfundets diciplinnämnd när han vägrade säga upp en kollega som dömts för ekonomisk brottslighet.
Kollegan, Ribermans biträdande jurist Patrik Mosten, 46, blev omskriven bl.a. i samband med de s.k. NCC-reverserna och det utdragna bråket kring fastighetsmiljonären och Bukowskiägaren Göran Gustafsson. Bland annat ägde Patrik Mosten under ett skede det omstridda skuldebrevet på 100 miljoner kronor som formellt försatte Göran Gustafsson i konkurs Samtidigt som denna tvist ägde rum misstänktes och dömdes Patrik Mosten i tings- och hovrätt för bolagsplundringar för drygt 6 miljoner kronor. Denna process är efter 15 år fortfarande inte avklarad i domstolarna, utan ligger nu i Högsta domstolen.

Men lugnet har inte riktigt lagt sig. Nu vänder Ekobrottsmyndigheten åter sitt ansikte mot Hans Riberman som är misstänkt för ekonomisk brottslighet. Nu har hans bolag lämpligt satts i konkurs, undrar hur mycket handlingar som nu finns kvar,

Org.nr. 556624-0833
Hans Riberman AB i likvidation i kk

Hans Riberman AB i likvidation i kk försattes i konkurs vid Stockholms tingsrätt 2010-10-13.

Förvaltare och kontaktperson är advokat Jonas Reiner.
--------------------------------------------------------------------------------
Edgångssammanträde hålls i Stockholms tingsrätt 2010-12-07.
Bouppteckning skall vara upprättad 2010-11-30.
Förvaltarberättelse skall vara upprättad 2011-04-13.

Några till av bolagen
Org.nr. 556668-9419

Just for Us in Vallentuna AB i kk
Box 608
101 32 STOCKHOLM

Just for Us in Vallentuna AB i kk försattes i konkurs vid Stockholms tingsrätt 2009-10-14.

Förvaltare och kontaktperson är advokat Jonas Reiner.

Org.nr. 556112-3224
Thomas Albrektsson Medis & Marketing AB i likv i k
Hansa Advokatbyrå AB
115 36 STOCKHOLM

Thomas Albrektsson Medis & Marketing AB försattes i konkurs vid Stockholms tingsrätt 2009-11-25.

Förvaltare och kontaktperson är advokat Jonas Reiner.

Org.nr. 556630-0983
Carina Ahlström Förvaltning AB i KK
Påvel Snickares Gränd 1
753 20 UPPSALA

Carina Ahlström Förvaltning AB i KK försattes i konkurs vid Stockholms tingsrätt 2007-03-21.

Förvaltare är advokat Jonas Reiner,
kontaktperson är Urban Nilsson.

Som vanligt massor med falska skuldebrev, stämningar m.m. i släptåg på alla konkurser.
En gammal länk noteras. http://www.unt.se/uppsala/mc-klubb-stammer-uppsala-kommun-589718.aspx
Citera
2010-11-26, 17:28
  #43
Medlem
Europolitans avatar
Det går bra nu..

http://www.dagensjuridik.se/2010/11/staten-ska-ersatta-jurist-felaktig-rattstillampning
Citera
2010-12-14, 18:24
  #44
Medlem
BorisVians avatar
Någon som minns en eventuell strippklubb i hörnet Dragarbrunnsg/S:t Olofsg? https://www.flashback.org/t1390445
Citera
2011-02-18, 18:04
  #45
Medlem
Märkligt, men något att notera.

Jag kom att läsa följande tidningsnotis från gamla skriverier om Uppsalas egen storbrottsling Patrik Mosten. Det står nog en hel del mellan raderna som den insiktsfulle inser. Hur går det förresten med Mostens färska treåriga fängelsestraff, det som berörde Lindvalls kaffe och som ju omtalas tidigare i tråden.

" Uppsalajuristen Patrik Mosten får hjälp, Justitiekanslern och Uppsalabon Göran Lambertz stämmer staten för sölig rättsskipning.

Patrik Mosten polisanmäldes i november 1993. Sedan dröjde det till april 2000, sex och ett halvt år senare, innan han åtalades. Och först fyra och ett halvt år senare, i december 2004, föll hovrättens dom, medan Högsta domstolens slutliga beslut kom i september 2006.

Mosten dömdes för grov oredlighet mot borgenärer. Han hade tagit emot 6,3 miljoner kronor ur fyra fastighetsbolag i Skåne och Uppland och investerat dem i ett hotellprojekt i Lettland, där de försvann.

JK Mosten hävdar nu i sin stämningsansökan att Mosten lidit stor skada, inte minst i sin yrkesutövning som jurist, för att staten inte prövat anklagelserna mot honom inom rimlig tid. Han begär därför skadestånd. "

Göran Lambertz är numera domare i HD. I ett helt annat Mosten-mål ändrade HD, högsta domstolen ett enhälligt beslut från både tingsrätt och hovrätt och rev upp en delgivning som skett. Det gav Patrik Mosten möjlighet återfå ett konkursbolag och det dök då som vanligt upp en tidigare okänd revers, nu på 30 miljoner och alla möjliga krav ställdes och rättegångar startade. Föredragande i HD den gången var Dag Viktor. Märkligt nog verkar det ha gått bättre för Mosten och de element han har bakom sig (framgår tidigare i tråden vilka kretsar det är) i HD än i tings eller hovrätt.
Citera
2011-02-20, 14:45
  #46
Medlem
Googlade lite på ärendet och fann detta från en tidning.


" Gävlekrögaren
Drev en konkurrerande krog i Gävle när CH brann.
Dömd för att ligga bakom CH-branden.
Har varit anställd på samma Uppsalakrog Påvels-Baldis som de andra två misstänkta också har anknytning till.
Åtalades, men friades för ett mord i Uppsala 2002, tillsammans med en nära släkting till Granlidenkrögaren, där det brann både 2004 och 2005.

46-åringen
Missbrukare och narkotikaförsäljare i Uppsala.
Har anknytning till Uppsalakrogen. När Gävlekrögaren var påtänkt för att köpa den, erbjöd han sig att jobba hos honom.
Har också varit skriven på samma adress som Gävlekrögaren.

29-åringen
Uppsalabon som är dömd för att ha anlagt branden. Det har varit en lång rad mordbränder runt kretsen av bekanta.
Har jobbat som portvakt, bland annat vid Uppsalakrögarens restaurang.

Mordmisstänkt
Man i 30-årsåldern, nära släkt till Granlidenkrögaren. Bodde i Gävle i några år i början av 2000-talet och var då tillsammans med Gävlekrögaren starkt misstänkt för det ännu olösta mordet på en 25-åring på en snötipp i Uppsala 2002. Båda åtalades men friades i eftersom vittnen ändrat sig i tingsrätten.

Uppsalakrögaren
Ägde en tid en stor krog i Uppsala i början av 2000-talet. Till den krogen har personerna i CH-brandsutredningen någon anknytning.
Uppsalakrögaren hade dessutom samband med Granliden i Storvik vid branden där 2004. Fastigheten där restaurangen finns ägdes av flera bolag som genomförde täta ägarbyten. Han hade nära anknytning de nämnda personerna. Dömd för narkotikabrott och misshandel.

Uppsalajuristen
Välkänd sedan många år för en lång rad olika olika ekobrott. Har skrivit de flesta avtal och andra dokument som förkommit i härvan, sägs även vara finansiär av många av affärerna. Dömd 2010 till tre års fängelse för ekobrott. Tidigare dömd för bolagsplundring. "

GRANLIDEN:
Granliden i Storvik brann året före CH. Krögaren själv var inledningsvis misstänkt, men inga bevis har funnits som binder honom till brottet.
Granlidenkrögarens nära släkting var mordmisstänkt tillsammans med den nu mordbrandsmisstänkte Gävlekrögaren. Granliden ägdes då av bolag med anknytning till Uppsalakrögaren.

CH:
30-åringen som drev en konkurrerande krog i Gävle är nu dömd för att ligga bakom CH-branden. Han var åren före CH-branden även misstänkt för ett mord tillsammans med en Gävlebo med nära anknytning till den brunna restaurang Granliden i Storvik.
Citera
2011-04-15, 16:09
  #47
Medlem
I världens rättsstater använder domstolarna lagarna till att uppfylla lagarnas syften att fälla, stoppa och straffa brottslingar och brottslighet. Väl känt är hur man i USA fick stopp på de organiserade 30-talsgangsternas framfart genom en ganska hård lagtillämpning. Hur är det här i Sverige. Våra lagar är som alla mänskliga alster fulla av brister och otydligheter. Om man som det verkar har en högsta dömmande instans, Högsta Domstolen som ibland låter organiserad brottslighet spela bluffstopp med lagarna blir det en orimlig situation. Det brottslighet som har den s.k. uppsalajuristen Patrik Mosten som centralfigur har länge fått dribbla runt och dom har varit med i många mål som HD har låtit gå till deras fördel på ett förvånande sätt. Att t.ex. göra förfalskde reverser lagliga genom att hela vägen godkänna lagsökningar där samma krets är både sökande och svarande visar på orimligheterna. Domarna i HD kallas justitieråd, dom utses av regeringen och sitter normalt till pensioneringen. Justitieråd är just nu följande : Justitieråden Marianne Lundius Dag Victor Leif Thorsson Severin Blomstrand Ann-Christine Lindeblad Ella Nyström Kerstin Calissendorff Per Virdesten Gudmund Toijer Stefan Lindskog Lena Moore Göran Lambertz Johnny Herre Agneta Bäcklund Ingemar Persson och Martin Borgeke. Det är väl främst bland äldre herrar som man kan förvänta sig att finna dåligt omdöme, men även en kvinna kan kanske ibland inte se skogen för alla träd.

För att förtydliga citerrar jag här text från tråden om Julian Assange och rättvisan :

"Det är inte konstigt att Assange och resten av vår omvärld misstror det svenska rättsväsendet.

Vad händer när ett domstolsärende når högsta instans ?

Läs här om en dold och stor svensk rättsskandal:

https://www.flashback.org/t1187341p3

HD högsta domstolen fattar gång på gång underliga beslut som kör över eniga och tydliga domar från tings och hovrätter. Gemensamt är här att HD-domarna är till fördel för en av sveriges största brottskretsar. En krets med kopplingar till svensk maffia och med verksamhet inom sexköp, knark, utpressning, misshandel, förfalskningar, ekobrott, mordbränder m.m. Spindel i nätet är en f.d. jurist som tycks ha tumme med HD.

Vad beror det på ?

Är det hot ? Från lokalpressen: "Politiker mordhotad efter att ha stoppat sprittillstånd.
Den 28 april drog kommunen in serveringstillståndet för Uppsalakrogen Påvels-Baldis.
Två dagar senare fick en politiker i nämnden för serveringstillstånd en pistolkula och ett brev där hon hotades till livet. På grund av mordhotet har länsrätten höjt säkerheten inför dagens förhandling om Baldis-Påvels serveringstillstånd. Uppsalapolisen säger att krogen drivits genom bulvan och kontrollerats av personer som tidigare är dömda för bland annat grovt narkotikabrott, misshandel och olaga hot."

Är det mutor ? Från lokalpressen: " Under 1990-talet drev tidigare åklagaren, sedermera advokaten Barbro Sjöberg, en rad domstolstvister mot juristen då hon försökte stoppa de bolagsplundringar han senare dömdes för. Vid en domstolsförhandling erbjöd juristen att dubbla min lön om jag började jobba åt honom, men jag tog det som ett skämt, berättar Barbro Sjöberg.
En dag ville juristen delge Barbro Sjöberg ett betalningskrav mot henne. Det visade sig att juristen fått kontakt med en tidigare medarbetare till Barbro Sjöberg som på detta sätt ville kräva henne på pengar."

Är det sexbrott ? Från tråd: "Jag har fått frågor om poseringsrummen på krogen Påvels Baldis i Uppsala om Göran Lindberg o.s.v. En del av den jättestora krogen mitt i Uppsala hade också en tid namnet O´Learys. Har fått fram en del, rummen låg innanför dansgolvet på nedervåningen och kunde nås från husets garage så kunder slapp synas utåt. Tjejerna kom från Stockholm och tillhörde ett stort då välkänt tjejstall. Det var inga småbarn utan i branschen etablerade tjejer, dom jobbade på krogen i Uppsala till och från, bl.a. var dom mycket uppe på dansgolvet och erbjöd sina tjänster. Har pratat med en av dom, hon sa att Göran Lindberg polischefen var en av kunderna men att han hade lite problem att få till det. Bland kunderna fanns också en hel del lokalt kända personer bl.a. en ledande politiker, och en av mycket högt uppsatt och välkänd jurist."

Välkänt är att en av domarna i HD är dömd för sexköp på annat håll, det gjorde tydligen inte honom olämplig till HD-domare. En annan domare glömde deklarera en skiljedomsersättning på ett par hundra tusen, inte olämplig där heller. Sexsadisten och polischefen Göran Lindbergs namn förekommer också på tråden. Huvudmannen i ligan den s.k. uppsalajuristen fick nyligen skadestånd av HD för att han i 15 års tid lyckats fördröja en fängelsedom för bolagsplundring, givetvis slapp han också krypa in "eftersom det gått så lång tid". Ligan har också fått en delgivning uppriven av HD med en motivering som verkar helt Kalle Anka mässig. I en annan dom står det att skuldebrevet som ligan kräver betalt för visserligen är tydligt förfalskat men dom ska ha betalt i alla fall. Exemplen kan mångfaldigas. Efter att Göran Lindberg slutat som polischef i Uppsala har man nu genom telefonavlyssning knäckt ett stort ekobrott, och huvudmannen "uppsalajuristen" är nu dömd till fängelse, men vi får se om ett antal år blir han väl benådad och kanske får han skadestånd.

Jag skulle inte heller lita på det svenska rättsväsendet om jag var i Assanges kläder."
Citera
2011-07-21, 13:50
  #48
Medlem
Satt i regnvädret och tittade på olika Googlesökningar när den här texten från förra sommaren dök upp, inget nytt men en del ytterligare fakta i ärendet.

http://www.affarsvarlden.se/hem/bank_finans/article :

Fakta om ekobrottet SHB och advokat Lars Jonson på Lindahl Advokatbyrå
Den jurist Patrik Mosten och den exkrögare från Uppsala som sitter häktade för ekobrott har
tidigare hanterat skuldebrev för hundratals miljoner. Ett av skuldebreven, som är på 91
miljoner, är en bluff, hävdar en advokatbyrå som företräder Handelsbanken.
I går berättades om en härva med skuldebrev på 60 miljoner. En häktad 51-årig affärsman ska
med hjälp av skuldebreven försökt komma åt tillgångar i ett välkänt Uppsalaföretag. En jurist
och en ex-krögare har häktats, misstänkta för att ha hjälpt 51-åringen.
Juristen och ex-krögaren driver flera processer där de kräver in pengar med skuldebrev. Ett av
skuldebreven, som är på 91 miljoner, ska de båda häktade affärsmännen ha köpt från en syrian
och Handelsbanken krävs nu på pengarna. Advokat Lars Jonson, som för Handelsbankens
talan, tror inte det finns någon bakomliggande fordran, i klarspråk att upplägget är en fejk.
Juristen dömdes för grova ekonomiska brott i fjol och advokat Lars Jonson begär att han
därför ska stängas av från skuldebrevsprocessen i tingsrätten. Där företräder juristen exkrögarens
bolag. Ex-krögaren har under 1990-talet dömts till sammanlagt 6,5 års fängelse för
bland annat grovt narkotikabrott, häleri och vapeninnehav. Han har även förekommit i en
kroghärva i Uppsala där han 2007 dömdes för olaglig alkoholförsäljning. Ex-krögaren har ett
Björklingebaserat bolag, som driver mängder av skuldebrevsärenden. I styrelsen sitter även en
62-åring som dömdes för grova ekobrott 2003. Mannen figurerade i den så kallade
Sandhamnsligan på 1970-talet och dömdes då för grova narkotikabrott. Enligt handlingar som
vi tagit del av driver de här personerna bland annat en process mot en Uppsalaadvokat som
krävs på 11 miljoner kronor med påstådda fordringar som grund. Ex-krögaren och juristen har
varit omskrivna för tvisterna kring ett skuldebrev på 100 miljoner som utfärdats av en senil
tidigare ägaren till auktionsfirman Bukowskis. Enligt Svenska Dagbladet betecknade
styrelseordföranden i Bukowskis det hela som ett skojeri. Redan 2003 framträdde juristen
tillsammans med en advokat Reiner och drev ett skuldebrevsärende på 300 miljoner med
kopplingar till byggbolaget NCC. Handlingarna påstods vara falskdaterade, vilket juristen
förnekade. En juridisk företrädare för ett företag som nu krävs på mångmiljonbelopp säger till
oss.
" Vi anser att detta är en mångårig grov brottslig verksamhet men hittills har min
uppdragsgivare inte kopplat in polisen. I och med att de inblandade häktats har saken kommit
i ett annat läge och det kan bli aktuellt att anmäla."
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in